Plata će i od kuće morati da se zaradi

Marija Brakočević

17. 03. 2020. 20:00

(Фото Бета/АП)

U dogovoru sa svojim poslodavcem, zbog proglašenja vanrednog stanja i širenja virusa korona u Srbiji, mnogi zaposleni građani buduće dane i nedelje provodiće kod kuće, odakle će morati da ispunjavaju svoje svakodnevne radne obaveze. Preporuka države je da oni ljudi koji to sebi ipak ne budu mogli da priušte u narednom periodu treba da rade u smenama, u manjim grupama, a da svi stariji od 65 godina ipak uopšte ne dolaze na posao, već da rade od kuće.

Ista pravila treba da važe i za hronične bolesnike i one koji imaju decu mlađu od 12 godina. To je, kako je juče obznanila premijerka Ana Brnabić, jasna instrukcija svima u državnoj upravi i lokalnoj samoupravi, a na taj način država će zapravo dati primer i poslodavcima u privatnom sektoru. Ukoliko bude bilo potrebno, dodala je predsednica vlade, oni koji rade od kuće biće pozvani da dođu na posao.

Ipak, većini radnika koji zarađuju za život kod privatnog poslodavca već sada se nameće možda sasvim logično pitanje – kako će im takav rad biti plaćen. Ima i onih koji su uvereni da treba da zarade pun lični dohodak, jer će raditi od kuće jednako efikasno, kao i da su na poslu. Da li će oni koji budu morali da budu u dvonedeljnoj izolaciji moći da očekuju 100 odsto od plate u slučaju da se zaraze i budu prinuđeni da ostanu u karantinu, još jedno je pitanje koje muči radnu snagu naše zemlje.

Nebojša Atanacković, počasni predsednik Unije poslodavaca Srbije, podseća da nije izvodljivo da celokupna radna snaga svoj rad prilagodi kućnim uslovima, jer je na takav način, kako kaže, nemoguće održati pravu privrednu aktivnost zemlje.

– Većina zaposlenih to sebi neće moći da priušti, zbog prirode samog posla koji obavlja, a za manjinu je u ovoj situaciji to ipak sasvim dobro rešenje jer će na takav način zaposleni moći da zarade svoju platu i ujedno ispune radnu obavezu. Ipak, govorimo o malom procentu „srećnika” koji mogu da obavljaju posao od kuće i koji mogu da očekuju punu zaradu, u dogovoru sa poslodavcem, naravno – objašnjava Atanacković. On dodaje da država ipak može da kaže da prosek plata koji je bio u prethodnom mesecu treba da bude isplaćen u punom iznosu i sada, u novim okolnostima, i to bez obzira na to da li je neko radio od kuće ili ne.

– Taj iznos država bi onda morala da obezbedi sama, jer ne može da naredi poslodavcu da radi u vanrednom stanju, niti kako će on da organizuje rad zaposlenima tada, da li će to biti od kuće ili u pogonu fabrike, nekom preduzeću... Dakle, država ne može da obaveže poslodavca na to. Ne može da mu nametne obavezu isplata određenih iznosa zarade ukoliko taj iznos zaposleni nisu zaradili, a da u tome ne učestvuje i Ministarstvo finansija. Ne treba zaboraviti da više nije vreme samoupravljanja gde su zaposleni suvlasnici neke organizacije ili firme u kojoj rade. Zaposleni su danas oni koji naplaćuju svoj rad, a ako nema rada, onda nema ni plata, čak ni u vanrednom stanju – objašnjava Atanacković.

Takav scenario bi, dodaje on, možda bio izvodljiv mesec ili dva najviše, a posle toga, sa slabljenjem privredne aktivnosti, verovatno bi se stiglo dotle da poslodavac nema odakle da isplati zarade svojim radnicima.

– Zato je neophodno da se sagledaju ukupne mogućnosti poslodavaca, a država jednostavno mora iz svojih rezervi da izvuče sredstva za sve to. Dobar primer je Austrija, koja je pripremila četiri milijarde evra za intervencije oko svih šteta koje će nastati u privredi zbog pandemije virusa korona i mera koje su na snazi zbog toga – dodaje Atancković, uz podsećanje da oni koji rade na isti način na koji su radili i dosad nemaju razloga za brinu oko isplate svojih ličnih dohodaka.

Kako bi se definisala primena Zakona o radu u novim okolnostima, danas će biti održana vanredna sednica Socijalnoekonomskog saveta (SES), gde bi trebalo da se razmatraju brojna sporna pitanja, oko bolovanja, kućne izolacije, odsustva sa posla zbog čuvanja dece...

Zoran Stojiljković, predsednik UGS „Nezavisnost”, sindikata koji je zatražio hitnu sednicu SES-a, ističe da, kada dođe do pandemije, onda to već nije samo problem nacionalnih zakonodavstava već pojedina rešenja treba da budu uniformisana.

– Za to sam da svako ko ne mora da radi neki period i ne treba da radi, da sve što može da bude obavljeno od kuće, tako i treba da bude urađeno. Ali, ipak, zasad nema nikakve logike da se spušta lični dohodak jer se zbog pandemije radi od kuće. Ionako se tvrdi da je budžet u solidnom stanju, pa ne vidim problem oko toga. Naravno, ostaje veliki problem ukoliko ovakva situacija bude potrajala – objašnjava Stojiljković, ističući da bi zato takva pitanja trebalo što pre usaglasiti i sa stanovišta ličnih dohodaka, da ne bi bilo da radnici moraju zbog novonastale situacije da troše godišnji odmor i slobodne dane....

– To su sporna pitanja o kojima treba da se dogovaramo na SES-u, a nešto ćemo i usput rešavati. Primera radi, kada neki poslodavci budu dezinfikovali radne prostorije moći će polagano da počnu da vraćaju svoje ljude na radna mesta... – uveren je predsednik UGS „Nezavisnost”.