SZO: Afrika treba da se probudi

18. 03. 2020. 22:21

(Фото EPA-EFE/Yeshiel)

JOHANESBURG – Generalni direktor Svetske zdravstvene organizacije Tedros Adhan Gebrejesus izjavio je danas da bi Afrika trebalo da se probudi nakon se broj zaraženih korona virusom u Južnoj Africi skoro udvostručio na 116 od pre dva dana.

„Moj kontinent bi trebalo da se probudi”, rekao je šef SZO, poreklom Etiopljanin.

Zdravstveni stručnjaci kažu da prenatrpanost u siromašnim područjima može da dovede do bržeg širenja virusa.

Veliki broj Južnoafrikanaca i dalje se vozi redovnim vozovima i minibusevima, ali godišnje hodočašće hrišćanske crkve koje svake godine privuče oko tri miliona ljudi, je otkazano.

„Imamo radnike sa malim primanjima koji ne mogu sebi da priušte da idu u samoizolaciju i odsustvuju sa posla”, rekla je specijalistkinja za javno zdravstvo dr Atija Mosam, koja se takođe starala o velikom broju stanovnika koji nemaju pijaću vodu ili su zaraženi HIV-om ili tuberkulozom.

Danas je u Burkini Faso zabeležen drugi smrtni slučaj od kovid-19, ali nisu uvedeni zatvaranje granica ili zabrana verskih skupova.

Sudan je ranije prijavio jedan smrtni slučaj, a u Keniji je čovek koji je bio označen kao oboleo od koronavirusa pretučen na ulici na smrt.

Američka ambasada u Etiopiji je primetila da je porastao osećaj netrpeljivosti prema strancima pošto su se tamo pojavili slučajevi.

„Izveštaji pokazuju da su stranci gađani kamenjem, uskraćivane su im prevoz, pljuvali su ih i optuživali da su zaraženi novim virusom”, navodi se u bezbednosnom upozorenju.

Afrička najmnogoljudnija zemlja Nigerija, najavila je ograničenja ulaska putnika iz zemalja sa više od 1.000 slučajeva koronavirusa, uključujući Kinu i Sjedinjene Američke Države, i suspendovala vize za njihove državljane.

U Nigeriji je registrovano osam slučajeva virusa i to kod ljudi koji su nedavno stigli iz inostranstva – jedan od najnovijih je beba stara samo šest nedelja.

Tri druge afričke države prijavile su svoje prve slučajeve virusa: Gambija, Zambija i Džibuti.

U 33 od 54 afričke zemlje registrovano je obolevanje, a ukupno je danas bilo 529 takvih slučajeva.

Somalija koja je ove nedelje prijavila svoj prvi slučaj, zatvorila je škole i univerzitete na dve nedelje i otkazala javne skupove, pokušavajući tako da spreči širenje virusa. To je zemlja sa jednim od najslabijih zdravstvenih sistema u Africi.

Uganda, u kojoj nije registrovan nijedan slučaj, zabranila je putovanje u najteže pogođene zemlje, verske skupove i ograničila broj ljudi na venčanjima na 10.

Zdravstveni stručnjaci iz dvadesetak afričkih država učestvovali su na video-konferenciji sa lekarima iz Kine o tome kako da suzbiju virus.