Srbi „zaglavljeni" na svetskim aerodromima

23. 03. 2020. 16:19

Грађани се организују и путем друштвених мрежа (Фото ЕПА/Aris Oikonomou)

Zbog situacije s virusom korona, koja je, između ostalog, zatvorila i avio-saobraćaj, brojni srpski državljani ostali su „zarobljeni” u inostranstvu ili na raznim aerodromima širom sveta, prenosi Tanjug. Ta agencija navodi da se mnogi od njih organizuju putem društvenim mreža ili kontaktiraju s medijima i mole za pomoć, a jedan od njih je i Miloš Stanković (26) iz Beograda, koji je s bratom i dvojicom prijatelja od petka na međuanrodnom aerodromu u Dohi.

Stanković je za Tanjug rekao da su se oni preko Dohe vraćali iz Vijetnama i da su na katarskom aerodromu zatekli više desetina srpskih državljana koji pokušavaju da se vrate u Srbiju. Kako kaže, ima ih iz različitih krajeva Srbije – iz Beograda, Novog Sada, Čačka, Užica, Leskovca, Subotice...

Većinu u grupi čine turisti, studenti, a ima i starijih osoba, kao i poslovnih ljudi koji su zbog posla išli na Tajland. Za sada im, dodaje, Katar obezbeđuje hranu, vodu i ćebad, međutim, problem je što među putnicima ima astmatičara i dijabetičara kojima je terapija pri kraju.

Na „Instagramu” se pojavila i grupa koju je pokrenuo nekadašnji voditelj „Survajvera” Andrej Maričić. On je putem svog profila obavestio pratioce da pravi grupu za povratak srpskih državljana s Tajlanda i pozvao ih da mu pošalju u inboks ime, prezime i lokaciju zbog eventualnog aviona koji bi, kaže, iz Srbije došao do Bangkoka. Takođe, na sajtu „Tačka povratka” nalazi se formular za građane koji imaju problem da se vrate u Srbiju.

Vlada Srbije je već organizovala povratak 144 državljana Srbije koji su ostali u tranzitu na aerodromima u Parizu i Amsterdamu. Avionom iz Moskve takođe je vraćen jedan broj naših građana, a kako je rekao ministar spoljnih poslova Ivica Dačić veoma je teško obezbediti svakom da se vrati. On je juče poručio svim srpskim državljanima u inostranstvu koji žele da se vrate u zemlju da, ako ne moraju, ne kreću ka Srbiji, ističući da će svi koji dođu biti u karantinu u Moroviću i da neće biti izuzetaka. Kako je naveo, Vlada Srbije i Ministarstvo spoljnih poslova u dogovoru s predsednikom evidentiraju ljude koji su negde zarobljeni, a prioriteti su deca, učenici, studenti, bolesni koji su se lečili u inostranstvu, ljudi koji su na službenim putovanjima, a na kraju turisti.

„Razmišlja se kako organizovati avione da ih prevezu do Beograda, ali u slučaju haosa to je nekada nemoguće, a Srba ima u svim delovima sveta”, kazao je Dačić.

Govoreći o diplomatskom predstavniku Srbije u Ženevi koji je zaražen virusom korona, Dačić je kazao da je trebalo da mu se radi test nakon što je desetak dana primao terapiju i utvrdi da li i dalje ima virus, ali da su mu kazali da se trenutno rade testovi samo najugroženijima i preporučili mu da bude još sedam dana u poluizolaciji.