Aplauzi solidarnosti sa terasa i prozora

Aleksandra Kurteš

03. 04. 2020. 11:14

(Фото Мики Величковић)

Ne znam koliko je sati, ali znam kad je vreme za aplauz – uverava baka Ilinka Vuković sa Voždovca. Tačno u 20 časova sa terasa, balkona i prozora, svako veče od 18. marta, kada je uveden i policijski čas, odjekuju aplauzi Beograđana koji višeminutnim tapšanjem daju podršku medicinarima. Ovi ljudi u belim mantilima, žrtvujući svoje živote, bore se za zdravlje svih koje je napao opaki virus. A da nevidljivi neprijatelj ne bira koga napada potvrđuju podaci da su na udaru i lekari i medicinsko osoblje.

Zato je tapšanje, kao svojevrsni inat i borba protiv kovida 19, iz večeri u veče sve gromoglasnije. I odavno nije namenjeno samo medicinarima, već svima onima koji daju doprinos da život što bolje funkcioniše uprkos pandemiji, pa se uz pljeskanje čuju i povici – za pekare, novinare, prodavce, čistače, policajce, vojnike... Aplauzi kao zvona zvone širom prestonice, ali stižu i sa Avale, odjekuju iz pravca Kaluđerice, Ovče, Sremčice do Surčina i svih drugih beogradskih naselja.

Dane u sedmici mnogi su pobrkali sedeći u svojim domovima od kako je uvedeno vanredno stanje. Sugrađani stariji od 65 godina kojima je naloženo da ne izlaze iz kuće retko, kažu, i na časovnik gledaju. Svi su saglasni da gotovo nije ni važno koje je doba dana jer se uglavnom radi od kuće, pa i đaci i studenti iz svojih soba onlajn pohađaju nastavu. A svi oni i bez pogleda na kazaljke znaju kad je trenutak za solidarnost. To je za vremešne i prilika da makar u tih nekoliko minuta uhvate pogled komšije preko terase ili prozora, kad već od druženja i zajedničkog pijenja kafe nema ništa. Na ovaj način oni ujedno ohrabruju jedni druge i kao da poručuju „Zajedno smo jači”.

Podsetimo, ova „aplauz akcija” pokrenuta je na društvenim mrežama: „Svake večeri u 20 sati. Podelite ovo sa prijateljima! Večeras će ih možda biti malo, ali svake večeri sve više ljudi. Pružimo podršku onima koji izlaze u prve redove za nas. Malo solidarnosti puno znači!” Da je ovaj poduhvat urodio plodom i da je solidarnost na delu, dokazuje se svake večeri. Ukoliko slučajno ima onih koji u to sumnjaju, neka oslušnu, aplauz će ih svom silinom podići na noge. Bravo, Beograđani. I vi zaslužujete aplauz!