„San" došao do žrtve Milivoja Ašnera

18. 06. 2008. 22:00

Zagreb, London – Londonski „San”, koji je objavio fotografije ustaškog zločinca Milivoja Ašnera kako na ulicama Klagenfurta proslavlja pobedu hrvatske fudbalske reprezentacije, uspeo je da dođe i do jednog zatvorenika koji je preživao Ašnerovu torturu.

Reč je o 88-godišnjem Dušanu Janoševiću, iz Slavonske Požege, koga je Ašner šest meseci svakodnevno do krvi tukao u zatvoru vlažnim konopcem.

Janošević je rekao da je uhapšen 1941. godine, kao krojački šegrt zato što je Srbin i zatvoren u ćeliju s još tridesetak ljudi. Čuvari su od njega silom tražili da kaže da je komunista, a prema zatvorenicima su se odnosili kao prema životinjama. „Otići ću pred sud i reći šta je Ašner radio, makar mi to bilo poslednje što ću učiniti”, rekao je Janošević.

Ašnera, koji je za vreme Drugog svetskog rata bio šef hrvatske policije u Slavonskoj Požegi, sada je austrijski državljanin, Janošević je prepoznao na fotografijama iz Klagenfurta koje je objavio „San”.

Hrvatska je zvanično zatražila izručenje 95-godišnjeg Ašnera zbog ratnih zločina nad Srbima, Jevrejima i Romima, što austrijske vlasti odbijaju, pozivajući se na njegovo zdravstveno stanje, odnosno da je zbog Alchajmove bolesti slab i teško pokretan, i samim tim nesposoban da bude saslušan.

Ašner je u izjavi za „San” rekao da je spreman da se suoči sa optužbama pred sudom u Hrvatskoj.

Odluka austrijskih vlasti došla je u pitanje zbog Ašnerovih izjava za „San” i konstatacija novinara da je Ašner lucidan i snažan.

Zbog toga je zatražen novi lekarski pregled, iako je to bilo predviđeno tek za 2009. godinu.

Ašner se nakon rata sakrio u Austriji, a 1990. godine, kao prijatelj hrvatskog predsednika Franje Tuđmana, kako se predstavljao, dolazi u Požegu.

Kada je mladi istraživač Alen Budaj otkrio njegov identitet, Ašner beži u Klagenfurt. Budaj i Centar „Simona Vizental” traže da Hrvatska izvrši pritisak na Austriju da izruči Ašnera.

Tanjug