Rusija uspešno testirala hipersoničnu raketu „cirkon"

07. 10. 2020. 11:02

Једна од илустрација ракете „циркон”

MOSKVA - Sa fregate „Admiral Gorškov” u Belom moru uspešno je lansirana hipersonična raketa „cirkon”, a ruski predsednik Vladimiri Putin ocenio je da je ovaj događaj veliki korak za Rusiju.

Hipersonična krstarečha raketa „cirkon”, brzinom od osam maha, pogodila je morsku metu u Barencovom moru, na udaljenosti od 450 kilometara, saopštio je načelnik generalštaba Oružanih snaga Rusije Valerij Gerasimov tokom video-konferencije sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom.

Predsednik Putin je čestitao svima koji su radili na ovoj raketi i dodao da je na Cirkonu i njegovo uspešno testiranje - veliki korak za Rusiju, prenosi Sputnjik. Pretpostavlja se da raketa može dostići brzinu devet puta veću od zvuka, dok će domet biti preko 1.000 kilometara.

Testiranja će se nastaviti. Kako je planirano, ruska flota će sa ovim raketama naoružati kako brodove, tako i podmornice, s tim što je Putin ranije saopštio da se radi i na kopnenoj verziji rakete, prenosi Tanjug.