„Lasta" traži više cene karata

22. 06. 2008. 23:55

У приградском саобраћају „Ласта” има 2.228 полазака дневно (Фото Танјуг)

Žitelji prigradskih naselja za mesec-dva mogu da očekuju da će se iz Beograda do svojih mesta prevoziti po višim cenama. Poskupljenje naftnih derivata i skuplji rezervni delovi za autobuse razlozi su zašto će nadležni iz „Laste” tražiti od grada poskupljenje svojih usluga. Njima je, međutim jasno da očekivano poskupljenje neće biti veće od procenta određenog memorandumom republičke vlade, a to je osam odsto godišnje.

Snežana Perović, pomoćnica generalnog direktora za prigradski saobraćaj „Laste”, podseća da je ovo javno preduzeće 1. jula prošle godine poslednji put podiglo cene svojih usluga za 7,5 odsto.

– Za proteklih godinu dana cena naftnih derivata je „skočila” za 39 odsto, ali ne očekujemo da nam nadležni u gradu omoguće da za taj procenat korigujemo cenovnik. Skoro svake nedelje cene goriva su skuplje za dva-tri dinara i izvestan je početak naftne krize koja može da ugrozi poslovanje Laste – ističe Snežana Perović, za „Politiku”.

U prigradskom saobraćaju „Lasta” ima 2.228 polazaka dnevno kada preveze više od 180.000 putnika, mesečno do pet, a godišnje oko 54 miliona ljudi. Naša sagovornica kaže da će zbog školskog raspusta i letnjih odmora od danas za pet odsto biti smanjen broj „Lastinih” autobusa. To znači da će putnike do 1. septembra prevoziti 2.130 vozila.

– Sugrađane će i ubuduće prevoziti isti broj autobusa od Beograda do prigradskih naselja, ali će zato biti ukinute lokalne linije koje saobraćaju unutar prigradskih opština – naglašava Snežana Perović.

Pomoćnica generalnog direktora za prigradski saobraćaj „Laste” kaže da će ovo saobraćajno preduzeće zadržati noćne polaske za Vrčin, Sopot, Mladenovac, Barajevo i Lazarevac, koji putnike prevoze od 11. aprila ove godine

– Sporo dolazi informacija do mladih zbog čega smo odlučili da delimo flajere sa noćnim polascima. Takođe, na početnim stanicama „Laste” na displejevima biće često ponavljana informacija o noćnim polascima. Za razliku od grada gde se noćni prevoz posebno plaća, na Lastinim linijama važe isti uslovi kao i u dnevnom saobraćaju – zaključila je Snežana Perović.