Humanitarno „Belo svetlo"

21. 10. 2020. 23:45

Отварање изложбе Данијеле Одабашић у КЦ „Чукарица” (Фото Данијела Илић)

U galeriji Kulturnog centra „Čukarica” priređena je humanitarna izložba slika umetnice Danijele Odabašić. Prihod od prodatih radova namenjen je učenicima petog i šestog razreda Osnovne škole „Ljuba Nenadović” u Žarkovu, za nabavku malih robota, koji će im poslužiti u nastavi informatike. Pokrovitelj ovog događaja su Ministarstvo prosvete i Rotari klub sa Čukarice. Postavka koju čini 21 slika nazvana je „Belo svetlo”, a prepoznatljiva je po tome što su sva dela slikana čajem, sa motivima anđela.

– Koristim biljke iz svoje bašte, ali i lavandu, hibiskus, šafran, gicijanu, plavu orhideju... – nabraja Danijela i napominje da je svetlost njena granica inspiracije, duhovnosti i stvaralaštva pa zbog toga svoje radove povezuje sa belim svetlom, prepoznajući tako svojim umetničkim čulom arhetipski duh. To svetlo je, kako objašnjava autorka, trenutak kada se rastvara čaj, a može biti i momenat kada se belo svetlo propušta kroz rastvor, koji se obavezno ovekoveči foto-aparatom. Tako memorisanu belešku Odabašićeva prenosi na platno i klirit.

Kao bazu za slikanje čajem, ona je izabrala vodu. Na ovaj način voda i svetlost se prelivaju na dela koja pažnju posmatrača privlače i zbog bogatstva boja od jarkocrvenih, ljubičastih, zelenih, narandžastih do nežno žutih i roze.