Praznik rok muzike na Ušću
Стинг
Pompezno najavljivan kao muzički događaj godine, sinoćnji nastup grupe „Polis” u Parku mira i prijateljstva uglavnom je opravdao očekivanja oko 25 hiljada posetilaca. Kao specijalni gosti čuvenog engleskog sastava, koji se nakon 30 godina okupio radi održavanja „povratničko-oproštajne” svetske turneje, jučerašnji događaj nastupom je otvorio američki sastav „Kaunting krous”.
Još u kasnim popodnevnim časovima reke ljudi su se slivale niz Brankov most. Osim Beograđana, jučerašnji gosti glavnog grada bili su i ljubitelji grupe „Polis” iz okolnih zemalja. Bilo je tu i Hrvata i Makedonaca, a od organizatora koncerta smo saznali da su dve karte za sinoćnji koncert prodate čak na dalekom Islandu.
Koncertni prostor je bio ograđen i obezbeđen jakim policijskim snagama, a okolne ulice zatvorene za saobraćaj. Jučerašnji dan je bio veoma topao, te je i to bila prilika za mnogobrojne prodavce rashlađenih pića da se u većem broju okupe u neposrednoj blizini mesta održavanja koncerta.
U samom koncertnom prostoru, instalirani su montažni toaleti, šankovi i frižideri sa sladoledom. Cena vode je bila 110, bezalkoholna pića i točeno pivo su stajali 140, dok se za sladoled izdvajalo sto dinara.
Zbog paklene vrućine trpela je i satnica. Prvobitno najavljeni za 20 časova, članovi sastava „Kaunting krous” popeli su se na binu sa 25 minuta zakašnjenja. U nešto više od sat vremena, grupa je odsvirala koncert koji se bazirao na pesmama sa ovogodišnjeg studijskog albuma „Saturday Nights & Sunday Mornings” i hitovima iz ranijeg opusa benda.
Uprkos bespogovornom kvalitetu svirke, američka grupa nije oduševila beogradsku publiku. Naprotiv, dosta je mlako reagovala na većinu odsviranih pesama, osim možda najvećeg hita u karijeri ovog sastava „Mr. Jones”, za koju je pevač grupe Adam Daric ovom prilikom neznatno izmenio tekst.
Frontmen sastava je zato izmamio ovacije kada se pri kraju svirke zahvalio publici, ističući da mu je veoma drago da je posetio našu zemlju i da je srećan jer „ima besplatne karte za nastup grupe „Polis””:
–Još jedna pesma i idemo, znam da svi čekate njih, rekao je Daric.
Na sam nastup britanskog trija se čekalo sve do 22 časa. Koncert je, kako smo kasnije saznali, bio pomeren za sat vremena zbog velike vrućine, a članovi britanske trojke su direktno po sletanju privatnog aviona iz Venecije na Surčin došli na Ušće. Zadovoljni onim što su zatekli u Parku mira i prijateljstva članovi britanske trojke su vreme do početka koncerta iskoristili da se odmore u hotelu „Hajat”, u kome su odseli.
Zvukovi pesme legendarnog Boba Marlija „Get up, Stand up” bili su uvod u nastup grupe „Polis”, koji je nakon udarca bubnjara grupe Stjuarta Kouplenda u gong, započeo jednim od najvećih hitova ovog benda „Message in the Bottle”. Sam početak koncerta publika je veoma toplo pozdravila, a na odobravanje je naišao i gest pevača, basiste i frontmena Stinga, koji je po završetku prve pesme odlučio da prisutnima u Parku mira i prijateljstva poželi dobro veče na srpskom jeziku. Podsetimo, Sting je pre dve godine bio u Srbiji, kada je održao koncert u Novom Sadu.
Nizali su se hitovi iz kratke ali uspešne karijere sastava, koji i nakon 25 godina plene kvalitetom i svežinom. Originalna mešavina pank, rok i rege muzike zvučala je i sinoć veoma ubedljivo u izvođenju sastava čiji članovi, uprkos poodmaklom životnom dobu, sasvim dobro nose svoje godine na sceni. Zbivanja na bini dugačkoj 58, i visokoj 20 metara, prenošena su na velikom video bimu iza scene, tako da su svi posetioci sinoćnjeg koncerta mogli da ga prate. Zvuk je bio odličan, a Stingovo pevanje sigurno.
–Hoću da vidim 50 hiljada ruku, obratio se u prvom delu koncerta publici Sting, što je navelo na zaključak da je na sinoć na Ušću bilo prisutno oko 25 hiljada ljudi. VIP tribina i prostor blizu bine su bili ispunjeni, dok je najveći prostor za 40 hiljada ljudi bio tek do pola pun.
Grupa je u Beogradu svirala oko sto minuta, a na bis su izvedene i numere po kojima je grupa i posle trideset godina najprepoznatljivija: prvi singl u karijeri grupe „Roxanne”, izdat pre tri decenije i „Every Breath you take”, jedna od najobrađivanijih pesama u istoriji popularne muzike.
I dok su članovi „Kaunting krous” neposredno po završetku svoje svirke napustili Beograd i krenuli put Horzova u Poljskoj, Sting, Endi Samers i Stjuart Kouplend će i danas boraviti u Beogradu, odakle će u sutra avionom otići na koncert u poljskom gradu.