„Orlando" čeka publiku

Borka Golubović-Trebješanin

01. 04. 2021. 17:12

Сцена из представе „Орландо” (Фотодокументација НП Београд)

Premijera predstave „Orlando” po delu Virdžinije Vulf, u dramatizaciji Tanje Šljivar i režiji Bojana Đorđeva, biće izvedena večeras od 18.30 sati na sceni „Raša Plaović” Narodnog pozorišta u Beogradu. Maja Mirković je kreirala kostime, Siniša Ilić potpisuje scenografiju, Luka Papić muziku, a Čarni Đerić scenski pokret...

Premijerno čitanje „Orlanda” biće prva postavka ovog dela u nacionalnom teatru. „Orlando”, roman o identitetu i društvu, ljudskim sličnostima i različitostima smatra se jednim od najzanimljivijih dela Virdžinije Vulf, koje je pomerilo granice i književnosti i društva. Njegov junak živi u telu muškarca, a potom i telu žene čak četiri veka, od elizabetanske ere do 1928. kada je roman objavljen. Ipak, priča o Orlandu je vanvremenska, njena vrednost i aktuelnost su neprolazne.

‒ Nema sumnje da je „Orlando” veoma uzbudljiva knjiga koja govori o posebnoj biografiji engleskog plemića koji se u jednom momentu probudi kao žena i suoči se sa situacijom „imao pa nemao”. Naša ideja je bila da predstavimo kako svet gleda na tu promenu iako ona u suštini za samog plemića ništa ne znači ‒ kaže Bojan Đorđev koji je svoju koncepciju bazirao na ideji da postoji izvođenje kada naslovnu ulogu „Orlanda” tumači glumica, i kada ga igra glumac.

Kompleksnog Orlanda tumače Iva Milanović, studentkinja glume Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu, u klasi Srđana Karanovića, i Dragan Sekulić, koji je diplomirao glumu na FDU u klasi Biljane Mašić. U glumačkoj ekipi su i Aleksandra Nikolić, Vanja Ejdus, Kalina Kovačević, Nikola Vujović, Zoran Ćosić, Pavle Jerinić, Miloš Đorđević, Sena Đorović.