„Zakorači u našu priču" u Grockoj
Учеснице изложбе у Ранчићевој кући (Фото Зорица Атић)
Grupna izložba ilustracija „Zakorači u našu priču” okuplja 25 primenjenih umetnika, ilustratora za decu, i dostupna je za publiku u Rančićevoj kući, znamenitom varoškom domu i galeriji Centra za kulturu Grocka sve do 4. maja.
Predstavljeni umetnici, među kojima prepoznajemo mnoga imena i „likovne rukopise” iz literature za decu i mlade, okupljeni su oko zajedničke ideje, a to je predstavljanje raznolikosti vizuelnog pristupa namenjenog dečijem uzrastu.
Postavka grupe autora takođe pojašnjava profesiju koja se zove „ilustracija knjige” i dočarava svu složenost ove grane primenjene umetnosti. Više od pedeset izloženih ilustracija uvodi posmatrača u poseban narativ, baš kao što to čine sa čitaocem kada otvori knjigu...
Postavku prate i dečija izdanja u kojima se nalaze izložene ilustracije, a koje nas neizbežno podsećaju na radost detinjstva.
Nada Serafimović, jedna od učesnica i organizatora izložbe, ističe kako je svako ko se odluči da stvara za decu ostao privržen tom periodu života, iz koga crpi snagu i inspiraciju.
– Ako smem da definišem, onda bih rekla da je ilustrator za decu umetnik sa visokom odgovornošću, „dadilja dečjih misli” – kaže ona.
Posle Rančićeve kuće, izložba gostuje dalje, u kulturnim ustanovama Pančeva, Novog Sada... Od dece u Grockoj ilustratori će se oprostiti radionicom karikature, koju će voditi Jelena Vitorović, jedna od učesnika izložbe.