Ekologija je realan problem

12. 04. 2021. 12:47

(foto Pixabay)

Premijerka Ana Brnabić izjavila je da, kada jedan od osnovnih prioriteta građana postane životna sredina, to pokazuje da je Srbija danas drugačija, bolja nego što je bila, jer taj problem nije od juče, već je rezultat dugogodišnje nebrige, ali se sada o njemu više govori, jer su građani ranije imali mnogo većih problema.

Upitana kako je zaključila da u Srbiji nema većeg problema od ekologije, a u vezi sa subotnjim protestom, Brnabić je odgovorila da nije rekla da nema većeg problema, koji postoje i, kako kaže, mnogobrojni su, već je kazala da je odlično kada se dođe do toga da je jedan od osnovnih problema i prioriteta za građane životna sredina.

„To pokazuje da ovaj problem nije od juče, već je rezultat dugog niza nebrige o životnoj sredini, neulaganja u projekte zaštite životne sredine i ekologije, neulaganja u zelenu tranziciju”, konstatovala je Brnabić odgovarajući na pitanja novinara u Prvoj beogradskoj gimnaziji. Kako je rekla, danas sve više o tome pričamo, što ranije nije bio slučaj, jer su ljudi imali mnogo većih problema.

(foto Pixabay)

„Kada nemate posao, ne znate da li će vaše dete da ima posao posle škole, kada vam kasni penzija, onda ne razmišljate o životnoj sredini. Ovo pokazuje da je Srbija danas drugačija zemlja, bolja nego što je bila”, rekla je Brnabić. Ona je dodala da se do 2014. godine nije ulagalo ni u filtere u termoelektranama, nijedno postrojenje za odsumporavanje nije počelo da se gradi, nije bilo gasifikacije, već gradova koji se greju na mazut i ugalj.

„Imamo ih i danas, ali danas ide i gasifikacija i neke od ključnih 'crnih tačaka' kao što su Kragujevac, Užice, Valjevo, idu na projekat promene goriva u sistemu daljinskog grejanja, na gas ili biomasu. Ali, niste imali ljude na ulicama da kažu da je to neozbiljno i neodgovorno...” rekla je Brnabić.

Razlog za to je, kaže, što su se ljudi bavili egzistencijom, nisu imali posao, platu, nisu znali koliko je kurs dinara danas, a koliko će biti sutra, jer je kasnila penzija, nisu videli perspektivu... Premijerka je istakla da je od 2014. godine do danas uloženo oko 600 miliona evra u postrojenja za odsumporavanje u našim termoelektranama.

„Idemo na zamenu sa čvrstih goriva u daljinskom sistemu grejanja na gas ili biomasu, a uz kredit Razvojne banke Saveta Evrope od 200 miliona evra do kraja godine krenuće izgradnja postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u 27 lokalnih samouprava”, rekla je Brnabić. Istakla je i da Srbija sada prvi put ima Zakon o klimatskim promenama, a pre pet dana završena inkluzivna javna rasprava o Zakonu o zaštiti prirode.

„Mislim da su ekologija i zaštita životne sredine realan problem, važan i uvek sam spremna da razgovaram o tome, ali takođe mislim da je tamo bio veliki broj ljudi, koji je to koristio za partikularne političke inteerse. Jer, da nije ne bismo čuli 'Vučiću, zapamtićeš', 'lopovi, lopovi'..., što nema veze sa ekologijom”, rekla je Brnabić.