Bez presude nema odstrela
Одмор после обилног ручка у једном од торова
Nikšić – Na području opština Kolašin i Nikšić poslednjih petnaest dana medvedi su naneli štetu poljoprivrednicima i stočarima. U kolašinskom selu Poljane mrki medved prepolovio je stado Ljubomira Drljevića od 80 ovaca. Ovaj uzorni stočar pretrpeo je veliku štetu, ali lovačka društva sa područja opštine nemaju pravo da organizuju hajke i odstrele životinje koje haraju katunima. Drljeviću su medvedi zaklali 18 ovaca i jagnjadi a desetak su povredili. Ove životinje su se namnožile i sve ih je više ne samo na ovom već i na prostoru drugih crnogorskih opština.
U Nikšiću su pre nekoliko dana medvedi naneli štetu i pčelarima i stočarima. U selima Praga, Seoci, selu iznad nikšićkog rudnika boksita, Gornjima Rubežama i Lukovu uništili su pet pčelinjaka i ubili tri junice. Opštinska komisija na čelu sa Zdravkom Ašaninom i Milanom Sjekloćom, kao i članovima Lovačkog društva pre nekoliko dana obišla je to područje i ustanovila da su medvedi ostavili tragove. Međutim, nadležni kažu da su oštećeni morali da ispoštuju pravila koja zakon nalaže – a to je da pčelinjaci budu ograđeni, da u neposrednoj blizini bude pas i da goveda na pašnjacima imaju čobana. Kako to nije ispoštovano, domaćini koji su pretrpeli štetu neće moći da dobiju naknadu od nadležnih opštinskih službi.
– Ima tragova koji ukazuju na to da su medvedi počinili štetu žiteljima nikšićkih sela – kaže Zdravko Ašanin, predsednik komisije u Nikšiću. – Međutim, moramo da utvrdimo da li je reč o medvedima ili nekim drugim divljim životinjama.
Lovačko društvo „Dr Zoran Kesler” gazduje sa 148.000 hektara. U to nije uračunat prostor Banjana i Grahova, tako da lovno područje nikšićke opštine premašuje 200.000 hektara. Samo na području koje pokriva nikšićko lovačko društvo registrovano je 25 mrkih medveda. Svake godine lovci podnose zahteve nadležnom ministarstvu za odstrel ovih životinja, ali odobrenja nema. Medved se ne može odstreliti dok mu se ne izrekne presuda, a dok mu se ne presudi, on pravi štete i plaši žitelje ne samo nikšićke, nego i šavničke opštine.
Pre desetak dana mrki medved se sa područja nikšićke, iz sela Praga gde je viđen kako tumara po šumi, preselio na područje šavničke opštine i viđen je u selima Kruševice i Miloševići. Lovočuvar Šavnika video je medveda kako šeta planinom. Samo stotinak metara delilo ga je od ove životinje.
Precizne podatke o tome koliko mrkih medveda ima u Crnoj Gori nema nijedna lovačka organizacija. Prema nezvaničnim podacima, na severu ih je više od stotinu. U pljevaljskoj opštini, po rečima Slavka Vukićevića, predsednika lovačkog društva, ima 20 mrkih medveda, a vukova čak 700. Slična situacija je i u opštinama Plužine, Žabljak, Mojkovac, Rožaje, Kolašin, Berane, Andrijevica...
Iz drugih opština nema najava da medvedi prave štete kao u Nikšiću i Kolašinu.