Stižu pozorišne premijere
Са пробе мјузикла „Последњих пет година” који ће имати премијеру 15. маја (Фото: Душко Филиповић)
Pozorišta ulaze u samu završnicu sa svojim projektima pred letnji raspust, a tokom ovog meseca teatri u Beogradu (Narodno pozorište, Madlenianum, „Boško Buha”, Beogradsko dramsko pozorište...) ponudiće publici nove komade, prenosi Tanjug.
Beogradsko dramsko pozorište je prošlog meseca izvelo čak pet premijera, dok će u maju biti samo jedna, „Demokratija” Josifa Brodskog, u režiji Veljka Mićunovića, čija će premijera biti 15. maja na maloj sceni „Predrag Pepi Laković”. Glavnu ulogu tumači talentovani Ozren Grabarić, redovan gost iz Hrvatske, koji je već briljirao u predstavi BDP-a „Ružni, prljavi, zli” rediteljke Lenke Udovički. Uz Grabarića igraju ‒ Ivana Nikolić, Gabor Pongo, Tamara Aleksić i Arpad Mesaroš.
Narodno pozorište tokom ovog meseca, kao i cele tekuće sezone, ima priliku da predstavi publici impresivan repertoar Gala večeri kao koncerte sektora Opere i Baleta, ali i premijerna gostovanja mnogih dramskih predstava iz Srbije pod krovom svoje kuće. Posle otkazane premijere baleta „Mikelanđelo” u aprilu, usled situacije upravo sa pandemijom, sledeći datum je 16. maj na Velikoj sceni NP, u režiji i koreografiji gosta iz Slovačke ‒ Maria Radačovskog. Ovaj balet u jednom činu doveo je istaknutog autora, koji je diplomirao na Plesnom konzervatorijumu u Bratislavi, bio član Baleta Slovačkog narodnog pozorišta 1989, i ubrzo postao solista, a kasnije dobio angažman u Holandskom plesnom teatru u Hagu. Scenografija i dizajn svetla je u rukama takođe gosta iz Slovačke, Mareka Holija, koji je stekao zvanje mastera u oblasti scenografije na Akademiji muzičkih i dramskih umetnosti u Bratislavi.
Na repertoaru koncerata nalaze se mnogi muzički spektakli. Posle večerašnjeg „Niko ne spava, svira božanska muzika”, sledi Gala koncert „Va, Pensiero” (Pođi, misli), 19. maja, solisti, hor i orkestar Opere u saradnji sa Austrijskim kulturnim forumom, gde gostuje dirigent Volfgang Šajt iz Beča. „San” je ime koncerta kamernog sastava orkestra Opere NP i tenora Dejana Maksimovića, koji će izaći na pozornicu 23. maja, dok je koncert kamernog sastava Opere NP „Himna ljubavi” sa dva soprana (Snežana Savičić Sekulić i Aleksandra Stamenković), po planu 29. maja.
Gostovanje dramskog repertoara veoma je bogato tokom maja meseca u ovom teatru, te će 22. maja biti održano svečano otvaranje Majskih dana makedonske kulture u Beogradu, kada će se igrati drama „Vetar u tapetama” Zorana Mitrovića. Nažalost pokojni reditelj Igor Vuk Torbica, svoje testametarno delo ostavio je u Narodnom pozorištu u Pirotu sa svojim autorskim projektom „Strah ‒ jedna topla ljudska priča”, što će beogradska publika gledati dve večeri zaredom ‒ 24. i 25. maja.
Novija drama „Mefisto” po romanu Klausa Mana, stiže 30. maja iz Novosadskog pozorišta, kao novi izazov za reditelja Borisa Liješevića, a 31. maja u prestonici Srbije gostovaće i komad „Deobe” po romanu Dobrice Ćosića, reditelja Juga Radivojevića, kao koprodukcija tri teatra: SNP (Novi Sad), NP u Nišu i Prištini.
Atelje 212 u maju neće imati premijeru, dok je u prethodnom periodu sa uspehom producirao komade „64” i „Sin”.
Komad za decu „Mačor u čizmama”, sa aprila je pomeren na 16. maj u pozorištu „Boško Buha”, gde je ovaj isti tekst upravnika Igora Bojovića, pre 25 godina igran sa velikim uspehom, u režiji Milana Karadžića. Sada je reditelj Jug Radivojević, koji je nakon postavke ozbiljne i teške predstave „Deobe” u SNP-u, ušao u svet bajki, na muziku Momčila Bajagića Bajage i Aleksandra Saše Loknera. Igraju: Aleksandar Radojičić, Zoran Cvijanović, Goran Jevtić, Viktor Savić, Uroš Jovčić, Katarina Marković, Borka Tomović, Miloš Vlalukin, Nenad Nenadović i Igor Damnjanović. Premijera za decu je 16. maja, dok je svečanost za ostale 24. maja.
Poslednja premijera u ovom istraživanju Tanjuga ima datum 15. maj ‒ mjuzikl „Poslednjih pet godina” kompozitora Džejsona Roberta Brauna iz Njujorka, u režiji Roberta Boškovića, na sceni Opere i teatra Madlenianum. Glavne uloge u ovoj raspevanoj muzičkoj melodrami igraju Branislava Podrumac, Mina Gligorić, Žarko Stepanov i Dimitrije Cincar Kostić, dok su u autorskoj ekipi i čuveni dirigent Vesna Šouc i koreograf Milica Cerović. Mjuzikl o ljubavnoj aferi i braku koji su trajali pet godina, prati junaka Džejmija, mladog, talentovanog, jevrejskog pisca koji se zaljubljuje u Keti, glumicu koja se muči da izgradi svoju karijeru.