Odlazak nenadmašne Žizele
(Фото БФИ)
Pamtićemo je kao neprevaziđenu Žizelu. Ovako pišu svetski mediji na vest o smrti Karle Frači (30. avgust 1936 ‒ 27. maj 2021), italijanske primabalerine asolute, koja je svet ugledala u Milanu prvi put i oprostila se u istom gradu od njega prekjuče, u 85. godini, posle teške bolesti. Tužnu vest je saopštila Milanska skala uz reči: „Pozorište, grad i balet gube istorijsku, legendarnu ličnost koja je ostavila snažan pečat na naš identitet i dala je ogroman doprinos prestižu italijanske kulture u svetu.”
U Italiji poznata kao „Frači” ili Karlina, ova elegantna brineta, uvek odevena u belo, tokom karijere je odigrala briljantno oko 200 uloga, a zvezda Milanske skale postala 1958. godine.
Italijanski ministar kulture Dario Frančeskini oglasio se u javnosti povodom odlaska Fračijeve porukom, koja najbolje opisuje veliku balerinu:
‒ Najveća. Božanska i večna. Puna ljubavi prema igri, novim projektima, idejama za ceo život, sa entuzijazmom mlade žene od dvadeset godina.
Publika u Srbiji nije imala tu čast da vidi Karlu Frači na sceni, ali je bila počastvovana njenim dolaskom, zahvaljujući Aji Jung, u našu prestonicu 2015, kada je velika umetnica, svečano otvorila 12. Beogradski festival igre. Tada se u susretu sa novinarima, sva u belom, uz podršku supruga, pozorišnog reditelja Bepea Menegatija, sa kojim je uticala na popularizaciju baleta u Italiji, prisutnima obratila rečima:
‒ Srećna sam žena; mnogo sam putovala, nastupala na prestižnim festivalima, imala sreće da radim sa važnim umetnicima, na primer sa Rudolfom Nurejevim, Mihailom Barišnjikovim, Miloradom Miškovićem. Ono što me danas najviše interesuje jeste budućnost mladih igrača, a smatram da su pedagozi i škola veoma važni. Ne znam kakva je ovde situacija, ali je u Italiji situacija sa igrom dramatična, primetno je odsustvo institucija i želim da verujem da će se odnos promeniti. Ponekad se osećam kao pionir koji iznova promoviše igru na neverovatnim mestima. Kada me pitaju zašto to radim, odgovaram da je to moj dug prema mladim igračima, jer im uvek treba pomoći, baš kao što i igru treba pokazati svima. Zahvalna sam mužu koji me prati na novim projektima i putovanjima. Nisam prestala da igram, ne mogu da igram „Žizelu” sada, ali ima uloga u kojima mogu da istražujem i donesem novo publici, razmenim emociju koja je najvažnija za balerinu.
Karla Frači je rođena u skromnoj porodici, koju je prehranjivao otac mašinovođa, a balet je počela da uči u devetoj godini. Potpuno obrazovanje je stekla u Baletskoj školi Milanske skale, kod pedagoga Vere Volkove. Trijumfalni debi ostvaruje u baletu „Pepeljuga” decembra 1955, kada Violet Verdi, zvezda pariske Opere otkazuje gostovanje u Milanu, a Fračijeva uskače u njenu rolu. Potom sledi saradnja sa koreografom Džonom Krankom u baletu „Romeo i Julija” u Veneciji.
Njen repertoar se širi i obuhvata tri klasika Čajkovskog („Labudovo jezero”, „Uspavana lepotica” i „Krcko Oraščić”), tri Prokofjeva („Romeo i Julija”, „Pepeljuga”, „Kameni cvet”). Doživela je međunarodni uspeh sa glavnim ulogama u baletima „Žizela” i „Silfide”, koji joj i donose titulu najbolje romantične balerine. Njena najveća inspiracija bila je Margo Fontejn. U Baletu Milanske skale imala je status primabalerine asolute. Kao baletska zvezda, igrala je sve glavne uloge klasičnog repertoara londonskog Festivala baleta i njujorške trupe „Amerikan” Balet teatra, a u baletske i pozorišne enciklopedije, upisana je kao nenadmašna Žizela. Njeni partneri su bili neki od najpoznatijih baletskih igrača, poput Rudolfa Nurejeva, Mihaila Barišnjikova, Erika Bruna, Vladimira Vasiljeva, Paola Bortolučija, Andrisa Lijepe.
Posle završene igračke karijere, bila je direktor Baleta Arene u Veroni, a zatim i direktor Baleta Opere u Rimu. Kao najvažnija italijanska balerina 20. veka, Karla Frači je dobitnik najvažnijih italijanskih i svetskih priznanja u oblasti umetničke igre, poput Nižinski nagrade u Hamburgu, Stravinski-Đagiljev nagrade u Njujorku i priznanja američkog Dens magazina... Imenovana je 2004. za ambasadorku dobre volje pri UN. O njenom životu svedoči i autobiografija „Steps after steps” (Steps after Steps).
Italija se oprašta od čuvene balerine
Italija se oprašta od čuvene balerine Karle Frači, koja je prekjuče preminula u 85. godini, a za koju agencija Ansa piše da je bila najveća u svom stoleću, prenosi Tanjug.
Kovčeg s posmrtnim ostacima Fračijeve, pokriven belim ružama, bio je juče izložen u foajeu Milanske skale, a pred teatrom već od ranog jutra se formirao red građana koji su došli da je još jednom pozdrave.
Poštu čuvenoj balerini odalo je najviše političko rukovodstvo regiona Lombardija, direktor i celokupni baletski ansambl „Skale”, a svoja sećanja objavljuju u medijima brojni umetnici koji su imali prilike da s njom rade.
Predsednik Republike Serđo Matarela je izjavio da je Karla Frači bila ponos Italije i da su njen balet, elegancija i umetnost bili rezultat stalnoga napornog rada.
Premijer Mario Dragi je u saučešću porodici preminule Karle Frači istakao kako je bila velika Italijanka.