Brisel da kaže otvoreno – nećemo vas
Hoćemo u EU, ali hoće li oni nas? Ovo je odgovor koji smo nedavno čuli od predsednika Vučića na novinarsko pitanje u vezi s EU. Ovih dana od Brisela smo dobili njihov odgovor: nema ništa od otvaranja novih poglavlja (klastera) u junu. Već godinu i po čvrsto su zamandaljena vrata za nova poglavlja, a ključari EU su izgubili ili zaturili ključ.
Brisel sada „velikodušno” nudi Srbiji organizovanje međuvladine konferencije na kojoj bi bio predstavljen novi način pregovora. Kakav cinizam, licemerje, dvoličnost evropskih birokrata. Pa zvaničnici EU su nedavno dolazili u Beograd i predstavili novu metodologiju. Srbija je dala saglasnost da je prihvata. Sada bi opet, da se „vlasi ne dosete”, zamaglili svoju odluku nekim novim „međuvladinim skupom”. Da opet čujemo ono što je postalo mantra briselske birokratije – da „Srbija ima perspektivu”, ili da aplaudiramo poruci komesara Borelja izrečenoj s puno dramatike – „Nećemo se smiriti dok zemlje zapadnog (!) Balkana ne budu u EU”. A onda s puno nade pogleda „tamo negde”, gde se nalazio predsednik SAD Bajden, šta će on reći u vezi s „Kosovom”.
Gospodo iz Brisela, ne smatrajte nas Srbe manje vrednim i mentalno manje razvijenim od vas, koji ste, po sopstvenom uveravanju, širokih vidika, demokratskog kapaciteta i nedostižnih civilizacijskih vrednosti, Pijemont ljudskih prava, uzora na kugli zemaljskoj. Dobro vas građani Srbije čitaju. Zapravo, odavno su vas pročitali, odavno se zna odakle i zašto vetrovi prema Beogradu duvaju takvi kakvi jesu. Zato je prema poslednjim istraživanjima pogled ka EU na silaznoj liniji. Niko se ne rađa s ljubavlju i opredeljenjem za EU. Naklonost i poštovanje stiču se vašom odgovornošću i držanjem reči iza odluka i potpisanih dokumenata iza kojih stojite vi, zvanični Brisel. A vi ne držite reč, za vas i sopstveni potpisi na zvaničnim dokumentima nemaju značaj. Vi ih devalvirate. Srbi i Srbija su takvo vaše ponašanje osetili i osećaju. I zato vam ne veruju. A kako bi kada ne činite ništa da se obuzdaju neki za koje vi očigledno navijate.
Brisel ne može da smiri nijednog od zvaničnika Prištine i da ih privede konstruktivnom dijalogu. Umesto toga, od najmoćnije zemlje EU dolazi upozorenje da bez „priznavanje Kosova Srbija ne može u EU”. A onda se to „omakne” i Lajčaku. A šta bi se drugo očekivalo – ta zemlja ga je „ustoličila”. Čemu onda dijalog, zašto bežite od reči kompromis, zašto Brisel ne pokrene politička i druga sredstva da natera usijane glave u Prištini da sprovedu ono što je potpisano i parafirano i od strane Ketrin Ešton, kao zvanične komesarke EU – osnivanje Zajednice srpskih opština? Garant za to je, dakle, EU. Kako je moguće da iz EU stiže poruka da ZSO nije najhitnije pitanje, ima mnogo važnijih (Viola fon Kramon)? Specijalni predstavnik Lajčak kaže da pitanje ZSO treba da se reši na kraju, kad se sporazum potpiše, i to u dogovoru „dve strane”. A šta je bilo ono što je parafirano, g. Lajčak?
Ovakvim ponašanjem Brisel daje vetar u leđa raznoraznim Kurtijima, Haradinajima, Osmanijima. Pominje se sada i u EU, iako je ona zvanično neutralna, „međusobno priznanje”. To je ponižavanje Srbije. Srbija je međunarodno priznata država, a „Kosovo” je po Rezoluciji 1244 njen sastavni deo. Ne oglašava se Brisel ni što Priština zabranjuje bogosluženje u Hramu Hrista Spasa, što zvaničnici kažu da nije dobijena dozvola policije... Za molitvu potrebna dozvola policije?! Pa gde to ima? Recite vi iz Brisela, koji ste sebe postavili na Pijemont demokratije, civilizacije, sloboda, verskih prava… Ne dotiče vas ni to što se zabranjuje ulaz profesoru da drži predavanje na fakultetu u K. Mitrovici, ili što se s administrativnog prelaza vraćaju Srbi koji su krenuli u srpske hramove na Kosmetu. Sloboda kretanja, veroispovest – to su neki od temelja civilizacije i ljudske slobode, gospodo iz EU. Srbija i njeni građani znaju sve ono što ne govorite: da EU želi da Srbija prizna tzv. Kosovo, jer bi na taj način (između ostalog) skrila i opravdala zločine koje je počinila u NATO agresiji (učestvovale su sve članice EU, izuzev Grčke). I kada nam govorite o EU fondovima, parama, znajte da je vaš dug veliki – više od 100 milijardi zbog dvoipomesečnog razaranja Srbije u NATO agresiji.
I zato recite otvoreno – nećemo vas, ali hoćemo da budete naša kolonija na udaljenoj periferiji, bez punopravnog članstva, hoćemo da okrenete leđa Rusiji, Kini... To je, uostalom, zatraženo u debati kad je odbijeno otvaranje novih poglavlja. I ako nešto treba da deluje otrežnjujuće na nas građane, to je upravo vaša poslednja odluka, koja traje duže od 18 meseci.
Dragiša Petrović,
novinar i publicista, Kragujevac