Ljudi izmoreni od vrućine
(Фотографије Н. Марјановић)
Vedro nebo ogleda se u vodi. Idiličnu tišinu kvari udarac čekića. Nigde žive duše kraj Save, a bašte lokala u popularnoj Beton hali prazne. Zar letnji dani nisu kao stvoreni za šetnju i gluvarenje pored reke?
Slika koju smo zatekli govori više od hiljadu reči, a prema zvaničnim podacima, juče oko 13 časova izmereno je 36 stepeni Celzijusa, što je bio i te kako jak razlog da sugrađani ostanu kod kuće. U lokalima su se uglavnom dosađivali konobari, a u nekima od njih su bili i majstori: testerišu, farbaju... Brišu znoj sa čela, pričaju sebi u bradu kako je upeklo, a našim reporterima kažu da „kako god bilo, posao ne može da čeka”.
Na pusto šetalište, konačno, zakoračio je sugrađanin. Glava umotana tako da izgleda kao da nosi turban, tu su i crne naočare za sunce, u jednoj ruci drži flašu vode od jednog litra, a u drugoj mobilni telefon. Ne čudi ga što je šetalište pokraj reke pusto, priča, jer nema drveća i hladovine, upekao beton...
– Ne zove se džabe ovaj potez „Beton hala”. I nisam lud što sam se ovako opremio, ali nemojte da me slikate, molim vas! Tek kad odem na more, odnosno od sutra, rashladiću se. Na tropskoj vrućini, u Beogradu, to i nije moguće – kaže u jednom dahu i odlazi, uverivši se da ga ipak nismo uslikali.
Neki od konobara kleli su se da ovo mesto izgleda sasvim drugačije uveče, bez obzira na to šta pokazuje živa u termometru, jer ovo jeste jedna od oaza prestoničkog noćnog života.
Gradski trgovi i ulice juče su izgledali kao ljudi izmoreni od vrućine. Malobrojni sugrađani bauljali su gradom, pokušavajući da se osveže na česmama, a bilo je i onih koji su zakoračili u neke od fontana. Njihovi mališani prvi su se dosetili da izuju sandale i papuče i skvase stopala, a starijim pratiocima nije preostalo ništa drugo nego da uhvate korak sa njima.
U kafićima, koji se nalaze u ulicama u blizini Knez Mihailove, ventilatori i rashladni uređaji neprestano su radili, a pod suncobranima su sedeli gosti od kojih su neki bili i stranci. Fotografišu i snimaju prizore iz beogradskih bašta i sa ulica, čini se, koliko god da je upekla zvezda, vrućina se lakše podnosi kad se promeni sredina i ode što dalje od kuće.