Patrijarh Porfirije stigao u Doboj
Патријарх Порфирије (фото А. Васиљевић)
DOBOJ - Patrijarh Srpske pravoslavne crkve stigao je danas, posle više od 80 godina, u dvodnevnu posetu Doboju, uoči krsne slave ovog grada Preobraženja Gospodnjeg.
Patrijarh Porfirije je dočekan ispred Crkve Svetih apostola Petra i Pavla, a prisutni su bili srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik, predsednica Republike Srpske Željka Cvijanović, predsednik Narodne skupštine RS Nedeljko Čubrilović, premijer RS Radovan Višković, kao i predstavnici političkih partija i predstavnici Srba u zajedničkim institucijama, prenosi RTRS.
Patrijarha je dočekalo i sveštenstvo Eparhije zvorničko-tuzlanske, dok je episkop zvorničko-tuzlanski Fotije stigao zajedno sa patrijarhom.
Po dolasku patrijarha služena je doksologija, liturgija kojom se iskazuju moć i veličina Božja.
Kako je najavljeno, sutra u devet časova u Crkvi Svetih apostola Petra i Pavla biće služena Sveta arhijerejska liturgija, a nakon toga predviđeno je formiranje litije, koja će u 11 časova krenuti od Hrama do Gradske uprave. Zbog toga su ulice Doboja već danas u svečanom ruhu. Krase ih srpske trobojke i zastave Srpske pravoslavne crkve, prenosi Tanjug.
Patrijarh srpski Porfirije poručio je večeras u Doboju da je mir put srpskog pravoslavnog naroda i naglasio da je važno da Hristos bude u srcu i duši svakog čoveka, a da je najvažnije vaspitavati decu u pravoslavnoj veri.
„Decu moramo vaspitavati u pravoslavnoj veri i da nam to bude najvažniji zadatak. Molite se za svoju decu jer je Jevanđelje naš život”, rekao je patrijarh nakon doksologije koja je služena u dobojskom hramu u prisustvu velikog broja vernika.
Naglasio je da mu je srce ispunjeno radošću jer je uoči Prebraženja Gospodnjeg došao u Republiku Srpsku, prenosi RTRS.
„Došao sam u krajeve odakle su i moji koreni. Ovaj kraj je utkan u moje biće, dušu, što mi je davalo i daje snagu”, rekao je patrijarh i dodao da dobro poznaje srce i dušu srpskog naroda na području Republike Srpske i Doboja.
On je naveo da prema ovom narodu oseća ljubav, ali i da ga njihova ljubav prema njemu i Crkvi čine posebno radosnim.
Patrijarh je rekao da je „došao u svoju kuću” i poželeo okupljenim vernicima da sutrašnji praznik Prebraženja Gospodnjeg dočekaju u zdravlju i veselju i da im Gospod podari svaki napredak.
Naveo je i da je odrastao sa episkopom zvorničko-tuzlanskim Fotijem.
Vladika Fotije zahvalio je na dolasku patrijarha srpskog uoči jednog od velikih praznika.
„Vaša svetosti došli ste u Doboj u kome je bio formiran prvi logor u modernoj Evropi, a to je bilo u Prvom svetskom ratu. U logoru je bilo 45.000 ljudi, Srba, 12.000 je stradalo, a od toga hiljadu dece. Nažalost, to je postao obrazac za rešavanje nacionalnih pitanja”, kazao je Fotije i dodao da je Hram Svetih apostola Petra i Pavla podignut na „mučeničkom mestu”.
Sutra u podne biće upriličeno osvećenje i lomljenje slavskog kolača ispred Gradske uprave.
Crkvu od koje će krenuti litija pre 83 godine osveštao je patrijarh Gavrilo Peti.
To je prva pravoslavna crkva u ovom gradu, a do tada je bogosluženje obavljano u adaptiranoj kući iz 1884. godine.