Himna i mi
(Pexels)
Pokazivanje poštovanja i nepoštovanja naše himne ilustrovaću jednim primerom iz civilizovanog sveta , kako to kazemo obično, sa Zapada na koji se često pozivamo kada sebe kritikujemo. Himna je bez sumnje simbol jednog naroda i njegove države. U to sam se uverila putujući po svetu. Evo jednog oglednog primera. Moja deca žive u Kanadi i moj unuk kad je krenuo u vrtić, a zatim u pripremni razred osnovne škole, pa u osnovnu školu, prva pesma koju je naučio bila je himna Kanade!
Zamislite mala deca u vrtiću svojim zvonkim glasovima pevaju svako jutro himnu Kanade, iako pohedine reći jedva umeju da izgovore. Svako jutro su me đaci osnovne škole neposredno u blizini sobe gde sam odsela budili s himnom pevajući je preko razglasa! Cele školske godine svako jutro pred početak nastave! A na završetku godine na svečanosti pod šatorom organizovanoj na travnjaku i deca i roditelji i gosti svi su zajednički pevali najpre tu istu himnu! Svi sa poštovanjem držeći desnu ruku na svom srcu!
Marija Tišma,
magistar elektrotehničkih nauka
Beograd