O kovid propusnicama

17. 09. 2021. 12:00

(Драган Стојановић)

Pored svakodnevnog nepouzdanog pi-si-ar testiranja, sve izraženijih pritisaka na građanstvo da se vakciniše eksperimentalnim kovid vakcinama nagoveštava se još jedan oblik kršenja Ustava i zakona ove zemlje, a to je uvođenje kovid propusnica.

Kovid propusnice bi trebalo da omoguće slobodno kretanje i ulaske u neke javne ustanove, restorane, kafiće, bioskope i sl. vakcinisanim osobama, jer su one, navodno, zdrave, nisu zarazne za druge, verovatno i prosvećeniji deo društva, a ne „zatucani” kao oni nevakcinisani. Moramo se oštro suprotstaviti takvoj meri koja nema utemeljenje u zakonu, njome se sprovodi direktna segregacija (diskriminacija ljudi na osnovu različitosti – vakcinisan /nevakcinisan) i diskriminacija naših građana, ograničavaju se ljudska prava i slobode. Podsećamo da ove vakcine po zakonu nisu obavezne i u tom smislu se ne sme vršiti nikakav pritisak na stanovništvo i uskraćivati mu pravo na slobodu izbora uvođenjem kovid propusnica.

U tom smislu je jasan Ustav Republike Srbije koji u članu 21 kaže: „Zabranjena je svaka diskriminacija, neposredna ili posredna, po bilo kom osnovu, a naročito po osnovu rase, pola, nacionalne pripadnosti, društvenog porekla, rođenja, veroispovesti, političkog ili drugog uverenja, imovnog stanja, kulture, jezika, starosti i psihičkog ili fizičkog invaliditeta”.
Uvođenje kovid propusnica nije ni medicinski svrsishodno, a ni etički ispravno, jer najnoviji podaci o velikom broju zaraženih i hospitalizovanih pacijenata koji su vakcinisani i revakcinisani govori da vakcina nije sigurna zaštita, tako da i osoba nosilac kovid propusnice može biti zarazna za druge.

Mišljenja smo da uvođenje kovid propusnica može napraviti dodatne konfrontacije i u onako napetim  društvenim odnosima, da dovede do još većeg podozrenja između vakcinisanih i nevakcinisanih osoba. Umesto toga treba raditi na smirivanju tenzija. Niko ko je vakcinisan ne treba da se oseća superiorno niti nevakcinisan inferiorno , jer smo u problemu i jedni i drugi, zaražavamo se i jedni i drugi.

I šta nam preostaje? Pa, zajednička borba. Borba za istinu i pravdu. Borba činjenicama i dokazima. Borba za zdravlje i svetinju života svakog pojedinca. Borba za očuvanje smisla života. Vakcinisani i nevakcinisani, ujedinimo se u potrazi za istinom i  zdravljem! Nasilju, segregaciji i protivustavnim manipulacija – ne! Humanoj i bezbednoj imunizaciji – da, slobodi izbora – da, Hipokratovoj zakletvi („Ne naudi!”), zdravstvenoj bezbednosti i visokoj etičnosti lekarskog poziva – da, da i da!

Primarijus dr Milan Roganović,
Lekari i roditelji za nauku i etiku