I knjigama leče ranjene duše

16. 11. 2021. 17:12

(Фото: СБПБ ,,Ковин”)

Kovin - Tokom vanrednog stanja i epidemije kovida 19, uz rekonstrukciju objekata i nabavku nove opreme, u biblioteku Specijalne bolnice za psihijatrijske bolesti ,,Kovin”, stiglo je i 1.300 novih knjiga različitog žanra kao poklon Narodne biblioteke Srbije, Biblioteke grada Beograda, vodećih domaćih izdavačkih kuća i Udruženje „Adligat”, ali i motivacionih govornika, Ane Bučević i Siniše Ubovića. Vreme darivanja pokrenulo je i akciju ,,Knjigom u bolnice”, Sekcije za humanost, umetnost i kulturu Društva lekara Vojvodine, a Specijalna bolnica ,,Kovin”, postala 41. zdravstvena ustanova kojoj su lekari takođe poklonili nove naslove i tako obogatili bolničku biblioteku.

    Klasici domaće i svetske književnosti, veliki broj naslova iz oblasti društvenih i tehničkih nauka, nacionalne istorije, psihologije, beletristike i poezije i jedan broj knjiga na stranim jezicima, sada mogu biti izbor korisnika, pre svega pacijenata ove bolnice. Među poklonima su se našle i logičke i edukativne igre, didaktičko-nastavna sredstva i materijal za rad, te su pored medicinskog lečenja, stvoreni uslovi za biblioterapiju, koja treba da pomogne bržem i uspešnijem oporavku pacijenata.

      ,,Biblioterapija je savremen metod koji koristi književnost za poboljšanje mentalnog zdravlja. Čitanje ublažava anksioznost, smanjuje stigmatizaciju, pomaže oslobađanju stresa i svakako pozitivno utiče na rehabilitaciju pacijenata. Oni sada mogu u našoj biblioteci da kvalitetno provode slobodno vreme, čitaju knjige, časopise, uz preporuku i savete pri izboru sadržaja. Imajući to u vidu, proširenje knjižnog fonda biblioteke nosi sa sobom pozitivne strane za pacijente koje zbrinjava naša ustanova, a značaj ovih donacija višestruko važan. Zato, veliko hvala svima koji nam daju podršku i pomažu nam”, dr Jovanka Petrović, v. d. direktora SBPB ,,Kovin”.

      Kovinska bolnica jedna je od retkih koja se može pohvaliti zavidnim brojem naslova u biblioteci, koja se popunjava bezmalo jedan vek. Sada čuva blizu 8.000 knjiga i ima više od 400 članova. Sve je to na raspolaganju i lekarima, drugom osoblju i pacijentima, pomaže poboljšavanju njihovog mentalnog zdravlja i zajedno s muziko-terapijom, čini da osnaže svoju dušu.

    „Uz knjige, stigle su od donatora i naočare za pacijente, što im olakšava da ne moraju na pregled kod oftalmologa već imaju na raspolaganju svoju dioptriju. Čitanjem se oplemenjujemo i stabilizujemo emocionalno i ono što je važno u biblioterapiji jeste što razgovaramo o onome šta smo pročitali. Kod pacijenata se aktivira drugi fokus u odnosu na bolest i tako rade na svom poštovanju, i što je veoma važno, na taj način se pripremaju za izlazak iz bolnice”, ističe dr Jovanka Petrović.