Treba li planinarski vodiči da zarađuju

17. 11. 2021. 12:35

Ниједна планинарска акција не може бити реализована ако је планинарски водич не осмисли и не организује (Pixabay)

Na društvenim mrežama, kao i na nekim portalima koji se bave sportovima u prirodi, sve više se diskutuje o tome da li planinarski vodiči zarađuju na akcijama koje vode. Te diskusije idu čak dotle da se postavlja pitanje da li je to moralno ili nemoralno, zakonito ili nezakonito. U diskusiji prednjače planinari koji se retko pojavljuju u klubu, ne učestvuju u njegovom radu, ne dolaze na skupštine kluba, ne učestvuju u obukama i edukacijama, odnosno – ponašaju se samo kao konzumenti planinarskih akcija.

Da bismo svi imali predstavu koja je uloga planinarskog vodiča i koje su njegove obaveze, treba reći sledeće: nijedna planinarska akcija ne može biti realizovana ako je planinarski vodič ne osmisli i ne organizuje. Vrlo često u teškim, nedefinisanim i problematičim situacijama, u nedovoljno poznatom okruženju, kao i u lošim vremenskim uslovima, ponekad i surovim, vodič mora da donese ispravnu odluku, i to u trenutku kad je ona najvrednija. Na kraju, sve treba da uradi tako da planinarska akcija prođe maksimalno bezbedno i da svi, ili bar većina učesnika akcije, na kraju bude zadovoljni.

Pitanje je zašto bi onda nečije godinama sticano znanje i iskustvo, veliki novac uložen u opremu i školovanje, naporan rad, mnogo izgubljenog ličnog vremena (koje bi se upotrebilo za neke možda lepše životne sadržaje), stalna odgovornost za zdravlje i život ljudi koje vodi bili dati nekom kao besplatna usluga i zašto bi ujedno sve bilo predmet rasprave, da li je moralno ili nemoralno, odnosno – ima li planinarski vodič pravo na određenu finansijsku nadoknadu. Ako nas neko uči da plivamo, ronimo, letimo paraglajderom, ili uzimamo časove tenisa, golfa – pitajmo se da li nam znanje prenosi besplatno. Odgovor je sigurno – ne. I pritom je to svakome normalno i logično.

A da bi se odgovorilo na ovo pitanje u 120 godina dugoj istoriji planinarenja u Srbiji i stalo na put svakoj mistifikaciji i večitim nepotrebnom ogovaranjima („koliko se ugradio”), treba otvoreno reći da je suvereno pravo svakog čoveka, pa i planinarskih vodiča sa zvanjem sportskog stručnjaka za planinarski sport – pravo na rad, tj. da dobija finansijsku naknadu za svoje usluge vođenja, po zakonskim propisima oličenim u zakonima tri ministarstva: Ministarstva za sport, Ministarstva za turizam i Ministarstva za finansije.

Planinarski savez Srbije kao vrhovna organizacija za planinarski sport odavno je poslalo preporuku svim planinarskim klubovima, tačnije samo pojašnjenje na koji način treba da ispunjavaju svoje finansijske obaveze prema državi. Kažem pojašnjenje, a ne tumačenje i obavezu, jer tumačenje i pridržavanje obaveza zakonskih odredaba su u isključivoj ingerenciji nadležnih državnih organa.

Iz tih preporuka jasno proizlazi sledeće: da planinarski vodič sa zvanjem sportskog stručnjaka planinarstva (konkretno vodiča), odgovarajućom licencom i dozvolom za rad i s prethodno sklopljenim ugovorom s matičnim klubom, može da ostvaruje finansijsku nadoknadu za vođenje (koja nema karakter zarade), pod određenim, zakonom propisanim uslovima. Sažeto, ima obavezu da izda priznanicu planinaru na ime uplaćene kotizacije za konkretnu planinarsku akciju. Da tako prikupljeni novac u zakonskom roku uplati na račun kluba, kao i da sva finansijska plaćanja u zemlji i inostranstvu u vezi s konkretnom akcijom obavlja isključivo preko računa matičnog kluba, tj. posredstvom knjigovodstvene agencije. I na kraju, ono što je najvažnije u ovoj priči – razlika između uplaćenog iznosa kotizacije i stvarnih troškova akcije isplaćuje se planinarskom vodiču kao novčana nadoknada za njegovo angažovanje, tako što se prethodno obračunaju, odbiju i uplate svi zakonom predviđeni porezi i doprinosi.

Treba spomenuti i pojedine planinarske vodiče koji vode bez ikakve finansijske nadoknade, što je to takođe njihovo lično pravo i izbor, ali i napomenuti da ih takav način vođenja ne oslobađa obaveza (kao ni njihove klubove kao pravna lica), na određenu zakonsku evidenciju i prijavljivanje akcija (iako su besplatne) – ministarstvima pod čiju nadležnost pripadaju.

Ovaj dopis je samo mali doprinos za kraj decenijske sage o tome da li bi planinarski vodiči trebalo da primaju finansijsku nadoknadu za vođenje i da li imaju prava na nju.

Radmilo Marić,
Beograd