Neredi zbog kovid mera

22. 11. 2021. 11:27

Нереди у Холандији ( EPA-EFE/AS MEDIA)

BRISEL - Gradovi Evrope zahvaćeni su porastom tenzija i protestima zbog uvođenja strogih kovid pravila. U vikendu za nama, bes i frustracije izlili su se na ulice Brisela, a demonstranti su na policiju bacali kamenice i petarde.

Protest je započeo mirno, međutim završio se upotrebom suzavca i vodenih topova. Većina se najviše protivi kovid propusnicama, kojima se sprečavaju nevakcinisani da uđu u restorane, kafiće i druga mesta za zabavu u Belgiji.

U Holandiji se treću noć zaredom nastavljaju problemi s nezadovoljnim građanima. Policija je saopštila da je 15 ljudi uhapšeno u južnom gradu Rosendalu, kada je grupa izgrednika zapalila osnovnu školu. Od početka nemira policija je privela 130 ljudi.

Groningen (EPA-EFE/CORNE SPARIDAENS)

Policija za razbijanje demonstracija raspoređena je tokom noći u severnom gradu Groningenu, nakon što je grupa građana uništavala imovinu. Sličnih nemira bilo je i u drugim gradovima. U holandskim gradovima zabranjeni su novogodišnji vatrometi, restorani i barovi rade do 20 časova, a zabranjeno je i prisustvo publike na sportskim događajima, dok je za ulaz u zatvorene prostore neophodan dokaz o vakcinaciji. Ta ograničenja uvedena su posle najvišeg skoka slučajeva obolelih od korone od početka pandemije.

Mnogi evropski gradovi su zbog povećanja obolelih pooštrili mere. U Belgiji su maske sada obavezne i u restoranima, u koje se ulazi isključivo s kovidom propusnicom. Većina će morati da radi od kuće četiri dana u sedmici do sredine decembra. U Austriji je uvedena obavezna vakcinacija, a u Nemačkoj oni koji nisu vakcinisani mogli bi uskoro da se suoče sa ograničenim slobodama, piše Bi-Bi-Si.

U Grčkoj je od danas zabranjen ulaz nevakcinisanima u restorane, muzeje, teretane, bioskope čak i uz negativan test, a u Češkoj vakcinisani imaju ograničen pristup restoranima, sportskim i kulturnim događajima.