Klavir za sada ostaje u gradskoj većnici
Део амбијента и идентитета нишке већнице: клавир марке „стенвеј”
Niš – Poslednjeg dana prethodne sedmice, bukvalno „u minut do 12”, sprečeno je iznošenje vrednog klavira marke „stenvej” iz hola Gradske većnice u Nišu. Instrument velike materijalne, ali još više istorijsko-kulturne vrednosti, barem za sada ostaje u prostoru Gradske većnice čiji je sastavni deo već skoro deceniju, a u kojoj se, pored redovnih poslova, obavljaju i venčanja. U međuvremenu, Niš je dobio Kuću za venčanje, ali je Gradska većnica i dalje ostala mesto za prijeme, održavanje prigodnih svečanosti, dodele nagrada i priznanja, koncerte...
Niški „stenvej” prodat je pre godinu dana na licitaciji, kada je prodavana imovina nekadašnjeg niškog Doma kulture, koji je otišao u stečaj. Početna cena klavira bila je 160.000 evra, zainteresovanih za kupovinu najviše je bilo iz redova kulturnih i muzičkih organizacija i ustanova, poput Fakulteta umetnosti, muzičkih škola, Simfonijskog orkestra. No, nijedna od ovih institucija nije imala dovoljno novca. Cenu od 800.000 dinara izlicitirao je vlasnik jedne kafane...
I pre licitacije, a još više posle nje, bilo je osporavanja prodaje klavira, uz obavezno postavljanje pitanja kako se vredni „stenvej” uopšte našao u stečajnoj masi Doma kulture i kako je uopšte završio na licitaciji sa ostalim rashodovanim nameštajem. Čak se uspelo da klavir izbegne prvu licitaciju, ali je u ponovljenom pokušaju ipak prodat, i pored brojnih upozorenja poslenika u kulturi i gradskih funkcionera da to ne treba činiti.
Klavir „stenvej” se desetak godina nalazi u Gradskoj većnici i ne samo što je njen sastavni već je svakako i najvredniji deo uz deo mozaika prenetog svojevremeno iz Arheološkog nalazišta Medijana i postavljenog na podu većnice.
Inače, „stenvej” je u Niš stigao šezdesetih godina prošlog veka, povodom koncerta ruskog pijaniste Svjetoslava Rihtera. Da bi slušaocima, a i samom umetniku, omogućili kompletan doživljaj, tadašnja niška vlast je donela odluku o kupovini ovog prestižnog instrumenta. Klavir je od tada bio na raspolaganju kulturnim i muzičkim ustanovama, da bi pre dvadesetak godina, kako bi se obezbedilo da bude čuvan i održavan na najbolji mogući način, bio dodeljen Domu kulture. Ali, ne samo da se s njim nije adekvatno postupalo, već nije ni korišćen, čas se u jednom trenutku i nije znalo gde se nalazi!
Gradonačelnik Niša Goran Ćirić (2000-2004) uspeo je da pronađe klavir, stručnjaci su ga naštimovali i osposobili za sviranje, tako da je ponovo postavljen u Gradsku većnicu. Aktuelni gradonačelnik Niša Smiljko Kostić uspeo je prošlog petka da spreči da se „stenvej” odnese iz hola Gradske većnice. Tim povodom, za naš list je rekao:
– Zbog neshvatljive nebrige za gradske vrednosti, moglo se dogoditi da i ovaj instrument propadne, ili završi u nekom ugostiteljskom objektu, što nisam mogao da dozvolim. Pre nekoliko meseci, kada je „Politika” pisala o prodaji „stenveja”, ali i kupovine polovnog klavira kao novog, zatražio sam da mi se kaže puna istina o instrumentu koji je dragulj naše većnice. Tada mi je rečeno da će licitacija biti poništena i da će klavir sigurno ostati u vlasništvu grada. Kada su pre nekoliko dana oni koji su ga kupili na licitaciji zatražili da ga odnesu, shvatio sam da je informacija o poništavanju licitacije proizvoljna i netačna. Zato sam odmah podneo zahtev nadležnim organima da se validnim odlukama klavir vrati u vlasništvo grada – ističe Smiljko Kostić.