I sledeće nedelje đaci u klupama
(Фото Н. Марјановић)
U svim osmoletkama i srednjim školama u Srbiji od ponedeljka, 6. decembra, primenjivaće se prvi, najpoželjniji i najkvalitetniji, model rada, što znači da će učenici pohađati neposrednu nastavu, na osnovu odluke Tima za praćenje i koordinisanje primene preventivnih mera u radu škola. Iduća sedmica je petnaesta od početka ove školske godine i tek treća zaredom da kompletno preduniverzitetsko školstvo, u pogledu organizacije nastave, funkcioniše kao što je i pre pojave korona virusa u Srbiji – da su đaci i njihovi učitelji i profesori na okupu u školskim učionicama, a časovi traju 45 minuta. Naravno, uz strogo pridržavanje protivepidemijskih mera.
Podsetimo da se u prvoj radnoj nedelji nakon produženog jesenjeg raspusta (od ponedeljka 15. novembra) nastava po kombinovanom modelu realizovala za sve srednjoškolce u tri lokalne samouprave: Beogradu, Velikom Gradištu i Nišu. Ovi gradovi sedišta su 101 srednje škole, što je blizu petine ukupnog broja srednjih škola na republičkom nivou. A sledeće nedelje, baš kao i u prethodne dve, tek sporadično na nivou odeljenja i grupa zbog zaražavanja učenika primenjivaće se neki od atipičnih modela nastave – kombinovani ili onlajn. Za svega 31 odeljenje u proteklih sedam nastava se realizovala samo na daljinu zbog obolevanja troje đaka, a 145 brojnijih odeljenja (s više od 17 školaraca) podeljena su na grupe i prešla na kombinovani režim rada zbog dvoje obolelih učenika. Ove brojke kao pokazatelji epidemijskih kretanja na nivou školske populacije nisu za brigu, po oceni najodgovornijih za javno zdravlje i obrazovanje. Ipak, one pokazuju da je epidemijska slika školskog sistema za nijansu lošija u poređenju s presekom od nedelju dana ranije, kada je na onlajn nastavi bilo 14 odeljenja i 107 na kombinovanoj. Tada je zabeleženo najmanje novoobolelih učenika od virusa korona. Bilo ih je 918, a prema najnovijim, juče objavljenim brojkama (za period od 24. novembra do 1. decembra), od kovida 19 ukupno je obolelo 1.601 dete školskog uzrasta od šest do 18 godina.
Od početka do kraja novembra u đačkoj populaciji, koju čini oko 760.000 osnovaca i srednjoškolaca, koronom se zarazio svega 6.691 učenik. I to je upola manje školaraca nego što ih je bilo inficiranih u oktobru. Ovi se zaključci nameću na osnovu zvaničnih podataka iz elektronskog sistema „Servis javnog zdravlja”, koje Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja dobija od Instituta za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut” i saopštava svakog petka (prikazani u tabeli).
– U oko 80 odsto odeljenja u celoj Srbiji u svim školama, osnovnim i srednjim, nemamo pozitivnih slučajeva na virus korona, što govori da je ovaj sistem vitalan, ali ne može da bude izuzet iz opšte populacije i zato je bitno da se sve mere poštuju. Nažalost, ima slučajeva da roditelji šalju bolesnu decu u školu, ali to nije veliki broj i na nama je da radimo na prevenciji i edukaciji – rekao je juče Branko Ružić gostujući na nacionalnoj televiziji.