Slavi nije mesto u kafani
(Фото: Косово онлајн)
Protojerej-stavrofor Ljubivoje Radović rekao je juče za RTS da su se mnogi običaji u našem narodu menjali, prekidali i obnavljali, a da je jedino slava ostala uvek. „Slavili su naši preci u rovovima, u najvećim oskudicama, stradanjima i patnjama. Na bilo koji način, ali nikako nisu dozvolili da se prekine slavljenje krsne slave”, rekao je Radović, uz savet vernicima da slave na najjednostavniji način – u krugu porodice i s najbližim prijateljima i rođacima.
„Bez preterivanja, na kraju, smisao slave i nije u preterivanju i nije samo u jelu i piću nego u duhovnom raspoloženju, pre svega u odlasku u crkvu, da se tu pomolimo Bogu, a onda da molitvenu atmosferu prenesemo u svoju domaću ili malu crkvu”, rekao je Radović.
Dodao je da u što manjem broju treba da se okupljamo kako bismo zaštitili sebe od drugih i druge od sebe.
Po njegovom mišljenju, to što pojedini slave slavu u restoranima i s muzikom nema veze s pravoslavnim poimanjem krsne slave.
„To je porodični praznik koji se proslavlja u krugu porodice i s najbližim prijateljima i proslavljanju slave nije mesto u restoranima, kafanama, nije mesto uz muziku, nego da slavimo jednostavno, kako priliči pravoslavnom verniku”, istakao je Radović.
Nekada su domaćini dvorili slavu, podsetio je, gosti su sedeli i bili na obedu, a domaćin je stajao i nije želeo da sedne, poštujući svetitelja kog proslavlja i poštujući goste koje je prizvao u svoj dom.
„A mi hoćemo da tu atmosferu prenesemo u kafanu, to jedno sa drugim ne ide. Bolje je da čovek ne slavi nego da slavi naopako, da slavi onako kako ne priliči pravoslavnoj veri i pravoslavnim hrišćanima”, istakao je Radović.
Naveo je da post ne smemo da svedemo na tanjir jer je on nešto mnogo uzvišenije i veće.
„Treba dobrim delima i ljubavlju da ga začinimo i da pokažemo da smo zaista na pravom putu, putu jevanđeljskom”, dodao je Radović i konstatovao da ogroman broj ljudi slavi slavu, ali da ne zna ništa o svetitelju kog proslavlja. Zato je potrebno voditi razgovore u tom pravcu, da naučimo, da se ispunimo ljubavlju i da na taj način ukažemo poštovanje svetitelju.
Crkva Svetog Nikole u Prištini obeležila slavu
U Crkvi Svetog Nikole u Prištini juče je proslavljena slava tog hrama, a više desetina vernika raseljenih iz ovog grada, kao i oni koji žive u okolnim mestima, došli su da praznik provedu u crkvi u kojoj su se krstili i venčali. „Neka da Gospod i Sveti Nikola da se u što većem broju sabiramo ovde svake godine, a ovaj hram time ukrasimo jer svi smo mi ukras ovoga mesta i ovoga hrama”, poručio je u besedi prištinski paroh Zoran Gođevac, preneo je sajt „Radio KiM”.
Prazničnu liturgiju služili su sveštenici Eparhije raško-prizrenske Staniša Arsić i Zoran Gođevac, preneo je Tanjug.
Prištinski paroh, otac Zoran, kazao je da je Sveti Nikolaj Čudotvorac najpoštovaniji svetac ne samo u srpskom narodu nego i u celom pravoslavnom svetu. Hram Svetog Nikole postradao je tokom martovskog pogroma 2004. godine, ali je posle nekoliko godina obnovljen.
Od tada ga čuvaju pripadnici kosovske policije. „Toliko je demokratija uznapredovala da jedan policajac mora da čuva pravoslavni hram u nekom demokratskom društvu”, rekao je sveštenik.
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković čestitao je juče Svetog Nikolu svima koji slave ovaj praznik, posebno na Kosovu i Metohiji. On je na „Fejsbuku” uputio čestitku u svoje i u ime Kancelarije za Kosovo i Metohiju.
„Neka vera, pravda i milost, vrline koje su krasile ovog svetitelja, budu i naš putokaz, a ljubav i sloga neka budu naše istinsko opredeljenje i zalog za bolje i lepše sutra”, naveo je direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju.