Pokreću me radoznalost i optimizam
Анка Гаћеша Костић (Фотографије: Марко Орловић)
Anka Gaćeša Kostić je docent na Fakultetu dramskih umetnosti, predaje predmet Scenske igre na Katedri za glumu (zajedno sa profesorkom i glumicom Brankom Pujić) od 2019. Kaže voli rad sa studentima, tome je predana već deset godina.
Rođena je u Karlovcu. Glumu je završila u klasi profesora Dragana Petrovića Peleta. Njena predstava „Moj život – ispovest Isidore Dankan” uspešno se izvodila na sceni Pozorišta „Boško Buha”. Ovih dana gledamo je kao Darinu sestru Nevenku u drugoj sezoni serije „Kamiondžije d.o.o.” subotom i nedeljom na RTS 1, u 20.05.
Trenutno igra i u predstavi „Let iznad kukavičjeg gnezda” u BDP-u i u mjuziklu „Ljubav i moda” u zemunskom „Madlenijanumu”, snima još jednu seriju, priprema predstavu sa kolegom sa klase Ivanom Mihailovićem, na klackalici je radosti i muka koje talenat pokreće.
– Moja interesovanja su raznovrsna – objašnjava naša sagovornica. – Bavim se i kreiranjem scenskog pokreta i koreografije u pozorištu. Logičan nastavak mog pedagoškog i autorskog angažovanja su koreografija i scenski pokret za dva naslova – mjuzikl „Ljubav i moda” i „Frenki i Džoni”, predstavu beogradskog Narodnog pozorišta.
Bila je i Marija u komediji „S/Kidanje”, debitantskom filmu Koste Đorđevića, Violeta u četvrtoj sezoni „Vojne akademije”, Jelena u „Sumnjivom licu”, Danijela u „Sinđelićima”, a uskoro ćemo je gledati i u romantičnoj sagi sa estrade – u seriji o pevaču Tomi Zdravkoviću u kojoj igra jednu od njegovih žena.
Pitamo Anku Gaćešu Kostić šta joj televizija znači za njene glumačke ambicije?
– Pozorište, film, televizija, to su samo različiti poligoni za glumačku igru i svima se jednako radujem. Dobro, možda za nijansu osećam veću privrženost pozorištu, ali samo za nijansu.
Zamolili smo je i da opiše svoju Nevenku:
– Nevenka je Darina sestra od tetke (lik Dare tumači Paulina Manov), pametna, sposobna devojka koja je završila fakultet u Beogradu i odlučuje da ostavi po strani svoje ambicije da bi se vratila porodici kojoj je neophodna pomoć. Ona, iako najmlađa, veoma je racionalna, visprena i donosi dobre odluke, za razliku od ostalih članova porodice koji stalno upadaju u neke nevolje. Neustrašiva je i borbena i, kao tako izrazito jaka žena, teško joj je da pronađe muškarca koji može da joj parira, pa je u toj sferi života i dalje u traganju. Moram da priznam, nisam igrala likove slične Nevenki i izrazito me raduje što me kolege doživljavaju različito, a samim tim i biraju za različite uloge.
Srećna je, iako je bila „novi kolačić” u drugoj sezoni „Kamiondžija”, svi iz ekipe su se potrudili da se oseća kao da je s njima od početka.
Nakratko je zaćutala…
– „Kamiondžija” ću se sećati i po ambroziji koja je jako mučila i mene i Nenada Jezdića. Neke scene smo snimali pored polja ambrozije. Nenad i ja smo naizmenično kijali.
Zašto je izabrala da bude glumica, ko su bili njeni uzori – sve to nas interesuje…
– Nisam imala uzore, već sam od malih nogu glumila i plesala, išla u baletsku školu i u dramski studio. To se nastavilo kad sam bila devojčica, pa onda devojka, tako da je moja odluka bila jednostavna – želela sam da nastavim da se bavim onim što me čini srećnom.
Sve vreme pričamo o Ankinim ulogama, a ne znamo gotovo ništa o njoj privatno… Kako stiže da bude na toliko strana?
– Kad si dobro organizovan i kad imaš motiv i volju, sve može da se stigne. Meni snaga, želja i optimizam retko manjkaju. Kao i radoznalost. Najviše volim da učim, vidim, pročitam, osetim, pomirišem, probam, otkrijem nešto novo. Zato u slobodno vreme najčešće putujem. Ili čistim kuću.
Pre četiri godine postala je snaha porodice Kostić.
Kostićima je gluma upisana u gene. Deda njenog supruga Nestora Kostića, Nestor Nega Kostić, bio je jedan od osnivača i glumac prvog pozorišta u Prokuplju, otac Mihajlo Pljaka Kostić, takođe, bio je poznati pozorišni i filmski glumac, a brat Vuk osvojio je brojne glumačke nagrade. Poslednjih pet TV sezona igra inspektora Jakovljevića u seriji „Ubice moga oca”.
– Vuk je fantastičan glumac, nežan i brižan dever, a pre svega moj prijatelj. Ali, kad su u pitanju komentari, kritike i saveti u vezi sa glumom, uvek se obraćam Vukovoj i Nestorovoj majci Galji. Njoj najviše verujem.
Otkriva nam da je u glumačkoj postavci „Zbornice”, humorističkoj seriji koja se snima…
– Igram nastavnicu srpskog jezika opčinjenu poezijom, koja živi u oblacima i potrazi za svojim romantičnim princom. „Zbornica” je sitkom u režiji Đorđa Stanimirovića, po scenariju Vladimira Đurđevića. To je priča o životu nekoliko nastavnika iz jedne osnovne škole. Videćete, kroz niz komičnih situacija, kako se nastavnici bore sa problematičnom decom, još problematičnijim roditeljima i izazovima u malom kolektivu. U seriji igraju i Zoran Cvijanović, Gorica Popović, Nebojša Ilić, Katarina Žutić, Dejan Lutkić, Miloš Samolov, Jovana Balašević, Đuro Brstina...