Četiri američka razarača raspoređena u Evropi

11. 02. 2022. 11:53

Амерички разарач Доналд Кук (Фото EPA-EFE/ABIR SULTAN)

VAŠINGTON - Četiri američka razarača sa Istočne obale raspoređena su u Evropi pridružujući se američkoj mornarici, preneo je portal USNI Njuz koji objavljuje informacije o američkoj mornarici.

Razarači klase Arli Bjurk USS Donald Kuk (DDG-75), USS Mičer (DDG-57) USS Salivans (DDG-68) i USS Gonzales (DDG-66) napustili su Sjedinjene Države prošlog meseca kao nezavisni nosioci Šeste flote SAD.

„Oni će učestvovati u nizu pomorskih aktivnosti kao podrška američkoj Šestoj floti i našim saveznicima iz NATO-a”, rekao je portparol mornarice Arlo Abrahamson za USNI Njuz, preneo je Tanjug.

Gonzales i Mičer, sa sedištem u mornaričkoj stanici Norfolk i Donald Kuk i Salivans, sa sedištem u Nejval Mejportu, krenuli su sa Istočne obale u januaru.

Sva četiri broda su konfigurisana i za odbranu od balističkih raketa.

Zvaničnici mornarice su se juče potrudili da direktno ne povežu raspoređivanje razarača sa tenzijama između SAD i Rusije koja je na granici sa Ukrajinom rasporedila oko 100.000 vojnika i ruske mornarice u Crnom moru.

Međutim, brodovi u američkoj Šestoj floti su najveća američka pomorska snaga koja se nalazi u Evropi od 2018. godina.