Vučić: Važno da što pre postignemo ugovor sa Gaspromom
Александар Вучић (А. Васиљевић)
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je večeras da gasa nema dovoljno i istakao da je važno da što pre postignemo ugovor sa Gaspromom.
"Nema dovoljno gasa i naravno da mora da se razgovara sa Rusima i sa svima drugima. Očigledno je da će Evropa ići ka smanjivanju zavisnosti od ruskog gasa, ali da li će to moći u godinama koje su pred nama, to će biti vrlo teško", rekao je Vučić gostujući u emisiji "Predstavljanje predsedničkih kandidata" na RTS 2.
Zato je, kako je istakao, važno da postignemo ugovor sa Gaspromom što je moguće pre.
Vučić je izrazio uverenje da ćemo sa ruskim partnerima postići vrlo dobru cenu gasa i poručio da će se, ukoliko dobije poverenje naroda, "boriti svim srcem i svom snagom" da ta cena bude najbolja za našu zemlju.
Vučić je naveo da je sukob u Ukrajini razoran za svet i da neki to porede sa velikom krizom od pre sto godina.
"Vi ne znate danas šta će biti sutra, koja će cena gasa, nafte, struje, hrane...da bude na svetskom tržištu", rekao je Vučić, prenosi Tanjug.
Istakao je da je zima prošla i da nijedan dan nije bio bez grejanja.
Naveo je da građani Srbije nisu ni osetili krizu i da smo imali svega, te izrazio uverenje da ćemo sa evropskim partnerima postići dogovor o daljim nabavkama bez obzira na većinsko vlasništvo Gaspromnjefta u NIS-u.
"Oko gasa nismo počeli pregovore, ali ne znam zašto bi nama dali lošiju cenu nego Moldaviji. Neće biti jednostavno, ali verujem da ćemo imati dobre razgovore sa ruskim partnerima", rekao je Vučić.
Zahvalio je Evropskom savetu i njegovom predsedniku Šarlu Mišelu na tome što su, kako je rekao, doneli važnu odliku i uvrstili i zemlje Zapadnog Balkana da zajedno sa zemljama EU mogu da nabavljaju robu po najboljim cenama.
Vučić je rekao da je Srbija danas, ne računajući svetsku krizu, u mnogo boljoj poziciji nego u vreme prošlih predsedničkih izbora.
Podsetio je da je pandemija korona virusa bila veliki problem, ali i dodao da je država paketom od preko osam milijardi uspela da zadrži punu stabilnost i da ljudi u ekonomskom i socijalnom smislu ne osete mnogo uticaj pandemije.
Vučić se osvrnuo i na trenutnu situaciju na Kosovu i Metohiji i naveo da se ništa ne može promeniti do 3. aprila.
"Mi ćemo omogućiti onima koji žele da glasaju u centralnoj Srbiji. Krenu li Srbi da organizuju izbore, albanska policija će da puca na njih", rekao je Vučić.
Očigledno da Briselski sporazum ne postoji
Očigledno je da Briselski sporazum više ne postoji, jer sve što smo imali, Aljbin Kurti ruši, konstatovao je večeras predsednik Srbije Aleksandar Vučić, nakon poslednjih dešavanja na Kosovu i Metohiji.
„Kurti je to srušio, videćemo kako će dalje da se nastavi, pitanje je trenutka kako će dalje da bude rušeno… Ja se tome ne radujem, zahvaljujući tom sporazumu smo devet godina čuvali mir, uspeli da sačuvamo gotovo u istom broju Srbe sa KiM kao 2013. godine što je užasno teško i ništa od vitalnih, nacionalnih interesa nismo izgubili”, rekao je Vučić.
On je dodao je da je najveći broj zemalja priznalo tzv. Kosovo od 2008. do 2010. godine, posle toga manje, dok je u poslednjih nekoliko godina značajan broj povukao priznanje, te da treba samo pogledati rezultat.
Na pitanje da li za Brisel postoji ili ne Briselski sporazum, Vučić je za Juronjuz Srbija rekao da je Beograd bio najpošteniji prema tom sporazumu, i da su iz EU uvek govorili o njemu, ali da nikad nismo videli konkretnu akciju koja bi naterala Prištinu da sprovede najvažnije odredbe.
Ukazao je da je Brisel Beogradu zamerao tehnička pitanja, a suštinu, Zajednicu srpski opština, “duh, suštinu i so soli Briselskog sporazuma” nije pokrenuo, zato što ih, kako kaže, to ne zanima.
Razlog za to je, navodi, što je najveći broj zemalja EU priznalo nezavisnosti Kosova, i ništa ih ne zanima, osim kako da Srbiju približe priznanju i kako da vrše pritiske na našu zemlju.
“Zato se držim Briselskog sporazuma kao ''pijan plota''. Zato sam molio Srbe da ne prenagljuju, jer najlakše je reći da izlazimo iz institucija.. a, šta ako kažemo da idemo na izbore, na silu otvorimo mesta, kutije, oni će da dođu da pucaju na Srbe, imaćemo rat”, ukazao je Vučić.
Dodao je da je svestan da takvim rešenjem najviše gubi politička opcija koju vodi, ali da je sve bolje nego da se na bilo koji način ugroze mir i bezbednost Srba na KiM.
Na pitanje zašto je Beogradu bilo lakše da razgovara sa Kurtijevim prethodnicima, odgovorio je da je to pitanje za Prištinu, a ne za Beograd.
Mnogi pre Kurtija su, kaže, imali neuporedivo realističniji pristup, razumeli su šta je stvarnost na terenu, potrebe Srba, da Srbija ne priznaje Kosovo, dok neki to ne mogu da razumeju.
“Ali, danas imate i Ukrajinu, i onda svi u regionu, a posebno Albanci na KiM misle da je to idealna prilika za njih, da je iskoriste za dalje žigosanje Srba, za dalje sprovođenje kampanje o NATO-u… “, primetio je Vučić.
Na konstataciju da Kurti ne bi ništa radio bez podrške Zapada, Vučić je rekao da je tako i on sam mislio, možda misli i danas, a ne može javno da kaže, ali da je sigurno da Kurti nečiju podršku ima, jer sve što je radio i radi ugrožava mir i stabilnost.
Ponovio je da je Beograd bio spreman na kompromis da bi Srbi glasali na KiM, da su bili spremni da sve ide preko oficira za vezu, ali su iz Prištine insistirali da se Vlada Srbije obrati tzv. “Vladi Kosova”.
“Hteli smo kompromis, da Srbi izađu na izbore, prihvatila Kvinta, i Brisel, ali je Kurti rekao - ne, jedino traži priznanje. Priznanje nikada nećete dobiti”, ponovio je Vučić, prenosi Tanjug.
Biće velikih promena u sastavu nove vlade
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je večeras da će u novoj vladi biti velikih promena.
Na pitanje da li to što na listi SNS na parlamentarnim izborima ima puno stručnjaka, a malo ministara iz vlade, znači da je to ocena rada vlade, Vučić je gostujući na Juroznju Srbija rekao da se tu ne radi o oceni rada vlade.
"Gotovo da ih nije bilo (ministara) ni prošli put, nije to ocena rada vlade. Zato što verujemo da ćemo dobiti većinsko poverenje naroda i da ćemo moći da nastavimo. A da li će biti promena u ministarskom sastavu, svakako će biti velikih. I to ću pokušati da izguram pre nego što neko drugi ne preuzme funkciju predsednika SNS-a", naglasio je Vučić.
Kako je rekao, to će biti njegov veliki doprinos daljem reformisanju i napretku SNS.
"Jer mislim da je SNS uradila velike i važne stvari za Srbiju i ne sme da završi na istorijskom smetlištu poput Demokratske i nekih drugih velikih stranaka", dodao je Vučić.
Znamo da je Kurti doneo odluke o smeni sudije Stevanović
Znamo da iza smene Ljiljane Stevanović, predsednice Osnovnog suda u Kosovskoj Mitrovici stoji Aljbin Kurti i znali smo da je pripremio i smenu šestorice policajaca, samo što je danas odustao od toga zbog pritiska Kvinte, rekao je večeras predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
On je istakao da je, kada je potpisan Briselski sporazum, dogovoreno da se srpske sudije integrišu u takozvano kosovsko pravosuđe i oni su to prihvatili kao odluku srpske države.
„Ne može Aljbin Kurti da ruši Briselski sporazum ili bilo ko drugi da ih smenjuje zato što im se ne sviđa, jer je video da je ta žena bila u Beogradu na nekom sastanku. Lagali su da su oni bili na sednici Saveta za nacionalnu bezbednosti“, objasnio je Vučić za „Juronju“.
Kaže da su srpski policajci bili spremni svi da polože oružje i izađu iz policije, u slučaju da je došlo do smene šestorice policajaca.
„Poslušali su me, i dogovorili smo da ćemo razgovarati za sedam dana. Šta bi bilo ako, ne daj Bože, neko siluje srpsku devojčicu, ko će da hapsi, sudi, jer Albanci sigurno neće“, objasnio je on.
Vučić je ukazao da su, na primer u Leposaviću od 108 policajaca 104 Srbi.
„Kada bi ih nadomestili albanskim policajcima, kakav bi haos nastupio. To bi bilo samo pitanje trenutka kada bi veći incident nastupio“, ukazao je on.
Vučić je kazao da se stalno pita kako takve odluke donose u Prištini, kao što je odluka da se ne dozvoli nekom da glasa.
„Osim ako nije pomislio da će tih 50.000 glasova da odluče izbore. Neće ni tih 50.000, ni 100.000, a ni milion, jer će razlika biti ogromna, a razumem Kurtija da bi želeo nekog drugog u Beogradu, ne mene“, rekao je on.
Trenutnu situaciju na KiM Vučić je ocenio kao napetu i mirnu i
izrazio je zadovoljstvo što su današnje demonstracije, koje su Srbi organizovali na severu i jugu, u Mitrovici i Gračanici, bili dostojanstvene i mirne i najveće do sada.
„Uočavam veliku napetost. Osetio sam kod njih, na sastanku posle sednice Saveta nacionalne bezbednosti tu napetost. Dalibor Jevtić i ljudi sa juga da traže izlazak iz institucija to je poslednje što sam mogao da očekujem. Ti ljudi su zabrinuti zbog uskraćivanja prava na izbore, ali i zbog problema, kao i kako ih maltretiraju kada vide krštenje srpskog dečaka, pa upadaju do zuba naoružani kosovski policajci i traže kovid dozvole, što inače ne čine“, objasnio je on.
Rekao je da, kada je reč o suspenziji, kako tvrdi Priština, Ljiljane Stevanović, a de fakti smeni, u poslednjoj rečenici saopštenja Kurti kaže da sve radi u dogovoru sa EU i NATO.
„Ja se nikada nisam mešao u pravosuđe, to su radili oni koji Kurtija odavde podržavaju ili su ga podržavali. Samo da mi odgovori i kakve veze ima NATO sa Savetom za pravosuđe, koji je navodno doneo odluku. Nisam znao da je to nova pravosudna norma“, primetio je Vučić