I dalje teško do državljanstva Austrije

31. 05. 2022. 15:23

Беч (Unsplash)

Beč – Austrijski kancelar Karl Nehamer izjavio je da neće biti ublažavanja uslova za sticanje austrijskog državljanstva, komentarišući nedavni predlog predsednika Aleksandera van der Belena. Povodom Van der Belenovog predloga, koji je pre nekoliko dana najavio kandidaturu za drugi mandat, da se smanje prepreke na putu do austrijskog pasoša, Nehamer je kazao da nema „razvodnjavanja” zakona o državljanstvu, prenosi Tanjug.

Austrijski zakon o državljanstvu jedan je od najrestriktivnijih, sadrži duga čekanja, zahteva potpunu integraciju u društvo, znanje nemačkog jezika, da onaj ko podnosi zahtev nije kažnjavan, kao i da ima dovoljnu visinu prihoda.

Narodna partija Austrije (OVP), čiji je Nehamer lider, ne želi da bilo šta promeni, njegovi koalicioni partneri ćute, a opozicija je burno reagovala na zahtev Van der Belena – Slobodarska partija (FPO) traži pooštravanje, a Socijaldemokratska stranka (SPO) i Neos olakšice.

„Ne treba da se pravimo kao da mora svako da čeka 20 godina na dobijanje državljanstva. Pod određenim uslovima državljanstvo se može dobiti nakon šest do 10 godina”, ukazao je Nehamer.