Beograd dobio svoju rakiju

01. 06. 2022. 12:00

(Фото: ТОБ)

Turisti kojima se grlo već prijatno „ožarilo” ukusima omiljenog srpskog pića sigurno će obožavati i novu „beogradsku rakiju”, budući brend Beograda koji će danas u 13 časova biti predstavljen u „Beogradskoj destileriji” u Žorža Klemansoa.

Takmac grčkom uzou, makedonskoj mastiki i turskoj „jeni raki”, koje mnogi naši ljudi donose sa letovanja, ozbiljno je, već tri godine, pripreman za izlazak pred ovdašnje goste. Jer toliko je ova premijum dunjevača „ležala” u prvoj „Srpskoj banci rakije”.

– Pre tri godine ostavili smo ovde jednu količinu rakije da odstoji. Piće sve vreme „odmara” u specijalnim buradima i onda se na kraju dobija proizvod koji po svom ukusu naginje i brendiju. Danas otvaramo bure i degustiramo rakiju – objašnjava Jelena Stanković iz Turističke organizacije Beograda koja je ovaj proizvod spremila u saradnji sa „Beogradskom destilerijom”.

Stankovićeva najavljuje i da će se „beogradska rakija” ubuduće prodavati kako u destileriji tako i na drugim lokacijama u gradu, kao i da će danas biti organizovan i javni poziv mladim dizajnerima da osmisle etiketu koja će krasiti čokanjčiće ovog pića. Isto tako transparentno, dodaje ona, svojevremeno je bio organizovan i stručni žiri koji je odabrao ukus ovog pića.

– Rakija je nezaobilazna kada je u pitanju turizam grada pa smo tako došli na ideju da od nje napravimo i turistički brend. To je novi turistički proizvod Beograda i nadamo se jedan korak ka izradi budućih suvenira. Jer suvenirski program jednog grada i destinacije izuzetno je važan za njenu prepoznatljivost – ističe Jelena Stanković.
Kako podseća Branko Nešić iz „Beogradske destilerije”, „Banka rakije” otvorena je pre tri godine i to je koncept u okviru koga firme i fizička lica mogu da izaberu svoju rakiju, pečatiraju i posle određenog vremena otvore to bure. Bure Turističke organizacije Beograda svojevremeno je zatvorio direktor Miodrag Popović. A ta procedura će se, kaže Nešić, ponavljati i narednih godina i uvek će se jedna nova količina pića stavljati na održavanje.

– Izabrali smo da beogradska rakija bude rakija od dunje, zato što ona važi za jednu od najpopularnijih u Beogradu, a i takođe su poznati dunjici sa svojevremeno čuvenim plantažama na kojima i danas mogu da se nađu dobre dunje. Mislili smo da baš to voće simbolizuje Beograd – objašnjava Nešić.

Piće je tako tri godine odležalo u posebnom buretu spremljenom od srpske hrastovine, odnosno hrastovine koja se tri godine sušila prirodno – napolju.

– Reč je o buretu od pedeset litara nagorenom na temperaturi koja daje vanilinske arome, tako da sve to zajedno daje jednu dodatnu notu samoj dunjevači i pravi rakiju konjačkog tipa. U pitanju je sofisticirani ukus sa blagom, prijatnom citrusnom notom dunje, sa primesama meda i čokoladnim tonovima dobijenim od hrastovine – kaže Branko Nešić iz „Beogradske destilerije”.