Japanski policajci u borbi protiv makaki majmuna

29. 07. 2022. 15:34

Породица макаки мајмуна у резервату природе у Кјоту (Фото: EPA-EFE/Dai Kurokawa)

Postavljanje zamki za male napasti nije dalo rezultate, pa policajci odnedavno nose pištolje za omamljivanje dok u patrolama tragaju za makaki majmunima

Japanska policija je odlučila da upotrebi pištolje za omamljivanje kako bi rešila problem majmuna koji napadaju i terorišu stanovnike grada Jamagučija. Od početka meseca u ovom gradu je zabeleženo više od 40 napada ovih malih napasti na ljude, a na meti su najčešće žene i deca. Policajci od 8. jula redovno patroliraju gradom u potrazi za majmunima.

„Retko se viđa toliko napada u tako kratkom vremenskom periodu. U početku su napadani samo žene i deca, ali su nedavno meta postali i odrasli muškarci i starije osobe”, saopšteno je iz lokalne policije, a prenosi Bi-Bi-Si.

Pokušaji da se životinje uhvate u zamke nisu bili uspešni, kao ni policijske patrole koje su počele odmah posle prvog prijavljenog napada.

Vlasti zvanično ne mogu da potvrde da li ljude napada jedan ili više majmuna, a povrede variraju od ogrebotina, preko ugriza na nogama i rukama, do ugriza po vratu i stomaku.

Među žrtvama je i četvorogodišnja devojčica koja je zadobila ogrebotinu nakon što je majmun ušao u kuću u kojoj živi.

„Bio sam na spratu kad sam čuo vrisak ćerke i njen plač. Požurio sam u prizemlje i ugledao majmuna nad mojim detetom koje je pokušalo da se odbrani. Kad me je video pobegao je”, rekao je otac povređene devojčice za lokalni list.

Primerak makaki majmuna u zoo-vrtu (Foto: EPA-EFE/Dai Kurokawa)

Vlasti su potvrdile i slučaj ulaska majmuna u vrtić. Takođe, očevici tvrde da su videli više majmuna kako ulaze u kuće komšija.

Ova vrsta majmuna nastanjena je u većem delu zemlje, ali u pojedinim krajevima predstavljaju prave štetočine, jer uništavaju useve, ponekad i cele njive. Ipak, slučajevi napada makaki majmuna na ljude ranije nisu zabeleženi.

„Ceo Jamaguči je okružen planinama u kojima žive makaki majmuni, pa nije neuobičajeno ugledati ponekog na gradskim ulicama ili u parkovima, ali je veoma neuobičajeno što odskora napadaju ljude”, objašnjavaju stručnjaci iz institucije zadužene za agrikulturu.

U Japanu žive dve podvrste makaki majmuna i to u centralnom i zapadnom delu zemlje. Ova životinja važi za veoma inteligentnu, a osim u prirodnom staništu nalazi se i u parkovima i rezervatima u mnogim japanskim gradovima.