Večeras počinje „Belmužijada"
Посланик Милетић демонстрирао припрему белмужа у Нишу (Фото: Т.Т.)
Niš – U organizaciji Ministarstva kulture Srbije i Centra za turizam, kulturu i sport opštine Svrljig, večeras će na terenima Sportskog centra „Pastirište” početi tradicionalna 16. „Belmužijada”, trodnevna manifestacija posvećena očuvanju narodnih običaja i pre svega pripremi prehrambenih specijaliteta po kojima je jugoistok naše zemlje prepoznatljiv. Festival dobre hrane, praćen brojnim muzičkim, zabavnim i sportskim priredbama juče su na obodu Gradske tvrđave u Nišu najavili predstavnici Svrljiga pored kazana u kojem je pripreman belmuž ‒ specijalitet od sira i kukuruznog brašna, poznata „Svrljiška vijagra”, pečenog svrljiškog jagnjeta i jedinstvenih mlečnih proizvoda. Rekli su da očekuju najmanje tridesetak hiljada posetilaca, odnosno četiri do pet puta više ljudi nego što Svrljig i opština imaju stanovnika.
Tajnu pripreme belmuža, koju vekovima ljubomorno čuvaju i prenose s kolena na koleno stanovnici svrljiškog, ponegde i belopalanačkog, babušničkog i niškog kraja, novinarima su otkrili kraj vatre i kazana u kojem se pripremao specijalitet, predsednik opštine Svrljig Miroslav Marković i narodni poslanik Milija Miletić.
Ovogodišnja „Belmužijada” traje od danas do nedelje uveče, i tokom sva tri dana gosti iz naše zemlje i instranstva bili su u prilici da probaju i belmuž, ali i svrljiško jagnje, domaću rakiju, med i lekovito bilje. Pored takmičenja u pripremanju specijalieta ovog kraja na programu su i pastirski višeboj, priprema zaboravljenih narodnih i tradicionalnih jela ovog kraja Srbije, izbor najlepše pastirice i pastira...