Sinovi, zastanite i ostanite

19. 10. 2022. 13:01

(Pixabay)

U „Politici” je 29. septembra objavljena „tugovanka” pod naslovom „Sinovi, zastanite”.

Ali nije samo moja.

Rekoh, pored ostalog: „Sinovi, zastanite radi viđenja, pozdrava, zagrljaja.”

Sada, ovde, cilj i glavna poruka: „Sinovi, ostanite.”

Podsećam. Razlozi za odlazak brojnih, znaju se. Glavni je – ekonomski. Zarada, bolji život.

Osnovni i glavni razlog za poruku „Sinovi, ostanite” jeste rodoljublje. Kao neprocenjiva vrednost, trajna, uzvišena, nemerljiva ljubav prema svom rodu, porodici, narodu, otadžbini.

Kazuje se da je rodoljublje – kao najviša ljubav prema svom rodu i Srbiji od strane svakog Srbina i drugih državljana naše otadžbine, proizilazeći iz srca i duše, razuma i duha – nemerljivo i nema cenu. Život čoveka, u datim okolnostima, mora biti u službi odbrane Srbije od mogućeg neprijatelja. Otadžbinu treba čuvati kao oči u glavi. Razvoju ljubavi prema Srbiji i svim njenim državljanima‚ naročito mladih generacija, doprinose njihova međusobna sloga i poštovanje, kao i dobrota i činidba dobrih dela svima i svakome. Treba težiti zajedništvu i jedinstvu Srba, svih i svuda, i drugih državljana Srbije, u njihovoj zajedničkoj ideji, interesu i vrednostima, potrebama i napretku otadžbine Srbije.

Sve to i mnogo drugog razlozi su za za navedenu poruku: „Sinovi, zastanite i ostanite. Dobrodošlica i ljubav očekuju vas”.

Poruka nije samo moja. Poruka je mnogih.

Ljubomir Iv. Jović,
penzioner