„Prometej" i „Pravoslavna reč" izdavači godine
Са јучерашњег проглашења награда на Сајму књига (Фото: М. Вулићевић)
Novosadski izdavači „Prometej” i „Pravoslavna reč” izdavači su godine na 65. Međunarodnom beogradskom sajmu knjiga. Za izdavački poduhvat godine nagrađeni su „Službeni glasnik” i Univerzitetska biblioteka „Svetozar Marković” za „Sabrana dela Stanislava Krakova”, a najbolji izdavači iz dijaspore su Akademija nauka i umjetnosti Republike Srpske, iz Banjaluke, za ediciju „Održivi razvoj i upravljanje prirodnim resursima Republike Srpske”, kao i Matica srpska – Društvo članova u Crnoj Gori, iz Podgorice, za delo Jovana B. Markuša „Crna Gora kroz istorijska dokumenta (narod, jezik, crkva, država)”.
Posebno priznanje za doprinos u oblasti nauke dobio je „Filip Višnjić” za „Kulturnu politiku Kraljevine Jugoslavije 1918–1941” akademika Ljubodraga Dimića. Za dečju knjigu godine proglašena je edicija „Znamenite Srpkinje iz pera književnica za decu” izdavača „Pčelice” iz Čačka, a Specijalno priznanje za izdavača, knjigu ili strip pripalo je Književnoj opštini „Vršac”, povodom 50 godina postojanja, „Čigoja štampi” za Biblioteku „Ortograf”, „Darkvudu” za stripove „Korto Malteze” i „Modesti Blejz” i Biblioteci grada Beograda za Ediciju „Festovih 50”. Ove odluke doneo je žiri u sastavu Zlata Bojović, predsednica, Anđelka Cvijić, Dragan Simeunović i Bojan Jović.
Drugi žiri za „Najlepšu knjigu” na ovogodišnjem sajmu (u sastavu Slavimir Stojanović, predsednik i docent Fakulteta primenjenih umetnosti, i članovi – prof. dr Jovan Čekić i Mirjana Lukić), priznanjem „Bogdan Kršić” nagradio je „Celokupna dela Branka Vučićevića”, u izdanju Filmskog centra Srbije i u grafičkoj opremi Boruta Vilda. Nagrada za najlepšu knjigu pripala je knjizi „Babaroga” Jelene Živanović, koju je u izdanju „Kreativnog centra” ilustrovao Boris Kuzmanović. Specijalno priznanje za mladog dizajnera dodeljeno je Ani Petrović za knjigu „Stripoterapija”, u izdanju „Kreativnog centra”.
„’Prometej’ je godinama jedan od najuglednijih i najplodnijih srpskih izdavača. Objavljuje izuzetna istorijska i književna dela, domaću i stranu poeziju i prozu. Prepoznatljiv je i po izuzetnim monografijama. Prećutane teme, zaboravljeni događaji i ljudi, odlično uređenje knjiga i bogati izbor ilustracija neke su od odlika ’Prometeja’”, rečeno je u obrazloženju žirija.
„’Pravoslavna reč’ je između dva sajma knjiga objavila brojne monografije izuzetne grafičke i štamparske izrade, gradeći time osobeni izdavački identitet, posebno radeći na prepoznavanju i obnavljanju našeg nacionalnog identiteta i na njegovoj zaštiti”, deo je saopštenja žirija.
„Sabrana dela Stanislava Krakova” čitaocima predstavljaju ovog iz ideoloških razloga skrajnutog pisca između dva rata, u najobimnijem izdanju, čime se ispravlja nepravda učinjena ovom izuzetnom stvaraocu”, rečeno je juče. „Kulturna politika Kraljevine Jugoslavije” akademika Ljubodraga Dimića, prvi put daje studiozno i celovito obrađenu kulturnu politike Jugoslavije u međuratnom periodu.