„Refleksije grada 2" u Grafičkom kolektivu
Детаљ са изложбе Марије Сибиновић
Izložba Marije Sibinović pod nazivom „Refleksije grada 2” otvorena je do 12. novembra u Galeriji Grafičkog kolektiva, Dragoslava Jovanovića 11.
Marija Sibinović u svom radu istražuje ideju prostora, njegove fizičke dimenzije, ujedno i prostor kao društveno-antropološku kategoriju u uslovima savremenog urbanog identiteta. Problematizovanje psiholoških mehanizama percepcije kroz optičku slojevitost i višedimenzionalnost autorka ostvaruje sinergijom različitih umetničkih postupaka na liniji tradicionalno–savremeno. Izložba je nastavak istraživanja nastalih u okviru doktorskog umetničkog projekta „Refleksije grada – principi grafike u funkciji vizualizacije urbanog prostora”, koji se bavi fenomenima transparentnosti i refleksivnosti u kontekstima arhitekture i umetnosti. Ovi fenomeni u okviru autorskog koncepta i same postavke koja se u dijaloškoj formi prilagođava uslovima izlagačkog prostora naglašeni su upotrebom transparentnih materijala u procesu grafičke štampe, relizovanjem modularnih grafičkih instalacija i lajv strim video-snimka izložbenog prostora.
„Od simulacije transparentnosti fizičkim pojavama stakla, preko ideje otvorenosti u komunikaciji i gradnji, do društva nadzora i kontrole, od proročkog i magijskog refleksivnog, preko vizuelnih efekata i zavodljivosti arhitektonskog stakla, do psiholoških teorija i svesnog (samo)promišljanja: priča o transparentnosti i refleksivnosti može pokriti široki dijapazon ljudskog delanja, mogu se izraziti brojni aspekti jedne civilizacije koja je pomenutim pojavama toliko fascinirana i od kojih je načinila različite, katkad kontrasne kontekste”, odlomak je iz autorkinog doktorskog umetničkog projekta.
Marija Sibinović (1989, Beograd) završila je osnovne diplomske 2012. i master studije 2013. godine na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu. Doktorirala je na Univerzitetu umetnosti u Beogradu. Učestvovala je na oko 50 kolektivnih izložbi, u zemlji i inostranstvu, realizovala je i osam samostalnih izložbi. Član je ULUPUDS-a od 2015. Od 2016. do 2021. bila je angažovana pri nastavi na Fakultetu primenjenih umetnosti.