Stabilnost i mir moraju biti prioritet

Mirjana Čekerevac

07. 11. 2022. 12:20

(Фото: СПП)

Radiću za svoj bošnjački narod, za Sandžak, za državu Srbiju i sve njene građane i to mnogo više i iskrenije od određenih pojedinaca koji pod plaštom patriotizma nanose ogromnu štetu ovoj zemlji, želim da na kraju mandata iza mene ostane nešto opipljivo, merljivo i trajno, kaže ministar bez portfelja Edin Đerlek. Smatra da je, posebno u ovom trenutku, veoma važno što je vlada multietnička i multikonfesionalna, „ta šarenolikost Srbije je njeno najveće bogatstvo, jedan od najvećih resursa, ako ga prepoznamo i iskoristimo”.

Predsednik vaše stranke Usame Zukorlić rekao je da SPP prvi put u svojoj istoriji ima ministra i da je to iskorak napred, zašto je to važno za SPP, da li je to samo iskorak za SPP što se tiče učešća u vlasti, ili za Srbiju?

Činjenica da Stranka pravde i pomirenja prvi put u svojoj istoriji ima ministra sama za sebe je iskorak u pogledu ozbiljnijeg učešća u vlasti, ali i u pogledu mogućnosti da s takvog jednog nivoa autentično predstavljate i zastupate interese svog naroda. Međutim, to će biti iskorak samo ukoliko se dobije prilika da se ostvare opipljivi rezultati koji će poboljšati kvalitet života naših građana. Sve osim toga bi bio korak napred, nazad dva, za šta ja lično nisam zainteresovan.

A, za Srbiju...

Mišljenja sam da to i te kako može biti iskorak i za državu, jer će Srbija po prvi put imati nekoga ko radi za svoj narod, ali i nekoga ko u isto vreme može mnogo doprineti državi Srbiji i svim njenim građanima. Svakako da ću kao član vlade u punom kapacitetu raditi na razvoju naše zemlje u svim njenim delovima, kao i na što boljem etabliranju Srbije u međunarodnim okvirima. I te kako sam zainteresovan da dam svoj pun doprinos na popravljanju imidža naše države koji je, iako mnogo bolji nego ranijih godina, i dalje prilično narušen naročito u svetlu aktuelnoh geopolitičkih okolnosti i pritisaka kojima smo izloženi.

Lider Dveri Boško Obradović zamerio vam je u skupštinskoj raspravi što ste „požurili da kažete da ćete raditi najpre za Sandžak”, rekavši da „ako ćete biti ministar, vi morate da radite za Srbiju”, kako ste shvatili ovo „upozorenje” i šta od vas mogu da očekuju svi građani Srbije?

To me je iskreno nasmejalo. Još jedan jeftin pokušaj skretanja pažnje Boška Obradovića na sebe kako bi sad na meni i pitanju Sandžaka priskrbio nekakve političke poene s prenaglašenom nacionalpopulističkom retorikom uz klasično izvrtanje mojih reči. Jako dobro znam šta govorim i kako govorim i mogu s ponosom da kažem da ću raditi za svoj bošnjački narod, za Sandžak, za državu Srbiju i sve njene građane, i to mnogo više i iskrenije od određenih pojedinaca koji pod plaštom patriotizma nanose ogromnu štetu ovoj zemlji. Na svu sreću, takvi pojedinci su irelevantni i ne zaslužuju nikakvu pažnju, šta više, mislim da su ih građani Srbije jako dobro prozreli.

Kakva su vaša zaduženja u vladi, čime ćete se baviti i šta će vam biti prioriteti?

Već sam u intezivnim aktivnostima od prvog dana formiranja vlade. Sednice vlade su uveliko u toku, kao i sednice odbora pri vladi. U narednom periodu očekujem konkretno zaduženje kojim ću se baviti, siguran sam da će to biti veoma važna i značajna oblast koja je u vrhu prioriteta ove vlade.

Vlada je, što je isticano u skupštinskoj raspravi, a to je naglasio i Usame Zukorlić, multietnička i multikonfesionalna, koliko je to važno za Srbiju i kakvu saradnju očekujete s predstavnicima drugih nacionalnih manjina, ali i većinskog naroda?

To je uvek veoma važno, naročito u ovim trenucima. Ta šarenolikost Srbije, multikonfesionalnost i multietničnost koju posedujemo su zapravo bogastvo ove zemlje i jedno od njenih najvećih resursa, ukoliko ih prepoznamo i iskoristimo. U tom svetlu ohrabruje formiranje manjinsko-inkluzivne vlade koja je naišla na brojne pozitivne komentare i u zemlji i van nje. Očekujem više nego izvanrednu saradnju s predstavnicima drugin nacionalnih zajednica, šta više, mi se programski i suštinski zalažemo za unapređivanje prava Bošnjaka i svih ostalih nacionalnih zajednica u zemlji kao i za podizanje životnog standarda od čega će korist imati sve nacionalne zajednice u Srbiji, uključujući i većinski narod. Od mog delovanja će imati koristi svi građani Srbije ma koje verske i nacionalne pripadnosti oni bili. Ja tu ne pravim nikakvu razliku, i svako ko je pravi ne doprinosi nepotrebnom širenju mržnje među narodima i narušavanju mira i stabilnosti koje nam uvek, a naročito sada, moraju biti prioritet. Svako ko razmišlja drugačije, po mom mišljenju, vodi nezrelu i neodgovornu politiku.

Dok je trajala skupštinska rasprava o izboru vlade, Edin Zećirović, odbornik u Skupštini grada Novog Pazara, napisao je u jednim dnevnim novinama da „službeni Beograd, izakulisnim radnjama, a neretko i provokativnim delovanjem, pokušava Bošnjacima nametnuti predstavnike po svojoj meri, odnosno, traže se i iznalaze podobni koji će pre biti zastupnici ’interesa’ Beograda u Sandžaku, negoli legitimni predstavnici Bošnjaka i Sandžaka u Beogradu”. Kako gledate na ovu „ocenu”?

Edin Zećirović je moj dugogodišnji kolega i saborac u stranci koga cenim i poštujem. Nisam lično pročitao tu izjavu da bih je mogao komentarisati. Mi u našoj stranci negujemo slobodu mišljenja i slobodu govora, to su temeljni principi našeg delovanja, a ujedno i temelji demokratije i za nas od toga nema odstupanja. Narod će na kraju dati sud o tome ko je bio legitiman predstavnik Bošnjaka i Sandžaka u Beogradu.

Šta želite da na kraju mandata bude rezultat vašeg rada?

Pre svega nešto što je opipljivo, merljivo i trajno. Tu pre svega mislim na realizaciju projekata koji su od vitalnog značaja za sandžačke devastirane opštine i obezbeđivanja uslova za dovođenje ozbiljnih investitora i otvaranje novih radnih mesta. Mnogo su se naši ljudi naslušali obećanja koja se nikad nisu ispunila, i to je nešto što nikad neću prirediti svom narodu. Takođe želim da rezultat mog rada bude suštinsko humaniziovanje političkog delovanja i vraćanje etike u kontaminiran politički prostor u kome surova borba za lične interese potiskuje opšti interes, što zapravo treba biti primarno u poslu kojim se bavimo.