Argentina kreće u pokušaj ostvarenja snova
Врхунски изазов: Лионел Меси (Фото EPA-EFE/Neil Hall)
Argentina kreće u pokušaj ostvarenja snova, a u centru pažnje biće, naravno, legendarni Lionel Mesi kome je ovo peti Mondijal i poslednja prilika da ga osvoji, da bi zaista mogao da se svrsta rame uz rame sa najvećim fudbalerima svih vremena, Peleom i Dijegom Maradonom.
Inače je Mesiju to jedini veliki trofej koji mu je do sada izmicao, igrao je jedno finale svetskog prvenstva, 2014. u Brazilu, i mininalno izgubio od Nemačke. Što se tiče reprezentacije Argentine, bila je dva puta na krovu sveta, 1978. i 1986.
Gaučosi su aktuelni šampioni Južne Amerike, što je, gle čuda, prvi trofej Mesija koji je osvojio u reprezentaciji.
Ova selekcija je u zadivljujućoj formi, nema poraz na 36 mečeva u nizu, računajući i kvalifikacikacije za Mondijal u Kataru.
U poslednjih pet mečeva Gaučosi su ostvarili svih pet pobeda sačuvavši svaki put mrežu, a postigli su 16 golova, poslednju proveru pred start u Kataru rešili su u svoju korist protiv Ujedinjenih Arapskih Emirata 5:0.
Međutim, još je sveže sećanje na rano ispadanje sa prošlog Mondijala, već u osmini finala, od budućeg šampiona Francuske (3:4). Svi se nadaju da će ovde izbrisati tu traumu.
- Dobro poznajemo selekciju Saudijske Arabije – tvrdi selektor Lionel Skaloni. – Ima veoma dobar tim, tehnički jak sa brzim igračima, sposoban da nam oteža stvar. Pored toga, ovo nam je prvi meč na turniru, a prvi meč je uvek težak. Mada, ovo je svetsko prvenstvo, na njemu je svaka utakmica teška. Uprkos tome, ne osećamo pritisak, bez obzira što smo svesni šta fudbal predstavlja Argentincima. Ipak, to je samo sport, izaći ćemo na teren i pokušaćemo da uradimo pravu stvar.
Saudijska Arabija imala je čast da otvori prošli Mondijal, ali bolje da nije, sobzirom na pobedu Rusije 5:0. Treba li reći da se Arapski sokolovi plaše istog ishoda prvog meča i u Kataru, pogotovo jer je četa selektora Ervea Renalda u slaboj formi, ima samo dve pobede u poslednjih 10 utakmica.
Ovo je četvrto učešće Saudijske Arabije na Mondijalima, samo u prvom, 1994. u SAD, prošla je u nokaut fazu.
Poslednji pripremni meč Katar, sa Hrvatskom, izgubila je minimalno.
Protiv Argentine ima istorijski skor od dva poraza i dva remija, a biće im ovo prvi susret na Mondijalima.
- Imamo težak niz utakmica u grupu, ali svaki trener sanja da odvede ekipu na Mondijal i da tamo igra sa najboljim reprezentacijama, što je meni pošlo za rukom – kaže selektor, francuski stručnjak Erve Renar. – Najbolji timovi uvek dolaze na turnir sa namerom da ga osvoje, ali to nikad nije lako, uvek se nađe neko ko ih bar uznemiri. A kad ste jedan od malih timova na turniru morate da se oslonite na mogućnost da šokirate velike!