„Beton" Jelene Merkur

24. 11. 2022. 13:07

„Sotto in su”

Večeras u 19 sati u Prodajnoj galeriji „Beograd” biće otvorena izložba pod nazivom „Beton” Jelene Merkur.

Do 12. decembra slike iz istoimenog ciklusa u formalnom smislu evociraće konstruktivističke strukture iz vremena istorijskih avangardi. Prema zamisli autorke, a kako saopštavaju iz ove galerije, ovi radovi u prostoru formiraju serije diptiha u kojima se prepliću tri inspiracije ovim pojmom: kao fenomenom rudimentarne materije, psihološke materije, u kontekstu iskustva življenja i percepcije (De Kirikovo metafizičko slikarstvo) ili filozofske asocijacije i projekcije priželjkivane utopije (Bauhausa u prvom redu).

„U radovima Jelene Merkur ta potraga od božanskog prvobitnog impulsa do krajnjeg cilja vodi preko crteža, kome je rad autorke itekako naklonjen. Jelenin „disegno” nas uvodi u potpuno novu dimenziju u kojoj je odsustvo čoveka apsolutno. Univerzum gde uzroci i posledice ne postoje, u kom postoji samo posmatrač i nova stvarnost. Hipnotički uvučen u novu pojavnu stvarnost, posmatrač je usamljeni pojedinac koji se kreće kroz imaginarnu arhitekturu”, piše u predgovoru u katalogu Anja Andrić, istoričar umetnosti.