Nemačka uhapsila 25 ljudi osumnjičenih za planiranje državnog udara

07. 12. 2022. 09:59

(EPA-EFE/FILIP SINGER)

BERLIN – Dvadeset pet osumnjičenih članova i pristalica krajnje desničarske terorističke grupe privedeno je rano ujutru u sredu tokom racija širom Nemačke, saopštilo je Federalno tužilaštvo Nemačke i nemački ministar pravde Marko Bušman.

Bušman je rekao da su istrage usmerene protiv osumnjičene terorističke mreže s vezama s poznatim Rajhsbirger pokretom, koji ne priznaje zvaničnu nemačku vladu, piše Dojče vele, a prenosi Tanjug.

Dodaje da su u racijama uhapšene osobe osumnjičene za planiranje oružanog napada na državne institucije.

„Od jutros je u toku velika antiteroristička operacija. Postoji sumnja da je planiran oružani napad na ustavne organe”, napisao je Bušman na tviteru.

Marko Bušman (EPA-EFE/SARAH SILBIGER)

Racije su sprovedene u 11 nemačkih saveznih država, u više od 150 objekata, koji su u vlasništvu osumnjičenih, navedeno je u saopštenju tužilaštva, prenosi Rojters.

Osumnjičeni su uhapšeni u nemačkim saveznim državama Baden-Virtemberg, Bavarska, Berlin, Hesen, Donja Saksonija, Saksonija, Tiringija, kao i u Austriji i Italiji, saopštilo je tužilaštvo.

Uhapšeni osumnjičeni su deo terorističke grupe čiji je cilj bilo rušenje postojećeg državnog poretka u Nemačkoj, koje nije isključivalo nasilje kao sredstvo za postizanje cilja, navedeno je u saopštenju tužilaštva.

Nemac koji sebe naziva princom Hajnrih Petnaesti navodno je vođa grupe, prenosi Bi-Bi-Si.

Procenjuje se da je oko 50 muškaraca i žena deo grupe za koje se navodi da su planirale da zbace republiku i zameni je novom državom po uzoru na Nemačku iz 1871. godine.

Pokret Rajhsbirger čine brojne male organizacije i pojedinci, uglavnom u federalnim državama Brandenburg, Meklenburg-Zapadna Pomeranija i Bavarska, koje ne prihvataju legalnost Savezne Republike Nemačke, njenih institucija i državnih organa, prenosi Dojče vele.

Članovi pokreta tvrde da nemački ustav nakon Drugog svetskog rata nije pravilno poništen i da formiranje bivše Zapadne Nemačke 1949. godine, a kasnije ujedinjene Nemačke, nikada nije bilo legalno.