Gasovod skreće ka Rumuniji?

21. 08. 2008. 22:00

Томислав Николић на јучерашњој конференцији за новинаре (Фото Танјуг)

Vlada bi trebalo da povuče predlog ratifikacije energetskog sporazuma sa dnevnog reda prekinute sednice srpskog parlamenta i odmah zatraži vanrednu sednicu, koja bi bila održana pre 2. septembra, a na kojoj bi bio ratifikovan sporazum sa Rusijom, rekao je juče Tomislav Nikolić, zamenik predsednika Srpske radikalne stranke. To je, kako je kazao, neophodno, jer radikali neće odustati da u nastavku prekinute sednice postave pitanje utvrđivanja odgovornosti za nerede na ulicama Beograda i smrt učesnika njihovog mitinga – Ranka Panića, a „energetski sporazum treba odmah usvojiti”.

Nikolić je istakao da je, prekjuče, na njegov zahtev, primio ruskog ambasadora Aleksandra Konuzina, u sklopu „njegovih obilazaka svih stranka”, i iz tog razgovora zaključio je da „Boris Tadić i Ivica Dačić pokušavaju da na radikale prebace odgovornost što nije ratifikovan sporazum sa Rusijom.”„Ruskoj strani je u razgovoru sa našim zvaničnicima predočeno da samo od SRS-a zavisi da li će i kada biti ratifikovan sporazum, a da je naš stav’šta nas briga’. Ja sam njegovu ekscelenciju upoznao sa tim da su radikali tražili vanredno zasedanje skupštine sa samo jednom tačkom dnevnog reda –Sporazum sa Rusijom i da je vlada trebalo da sazove vanrednu sednicu, a ne da sporazum stavlja u opšti dnevni red u kome smo potpuno sukobljeni. Ambasador se složio s tim i rekao da su oni obmanuti i da im je bilo rečeno da će sporazum biti na posebnoj sednici, bezmalo da će to biti svečana sednica. Zato sam mu predložio da traži od vlade da povuče predlog o ratifikaciji energetskog sporazuma i da zatraži novu sednicu o sporazumu koja bi bila održana za par dana. Rekao sam ambasadoru i da bi ta sednica vrlo kratko trajala, da bi od poslanika SRS-a govorio samo ja i odmah bismo prešli na glasanje.”

Nikolić je dodao da je problem u „vladajućoj nomenklaturi, u dahijama i poturicama, jer polovina vlade ne želi da sarađuje sa Rusima”.

Nikolić je na pitanje novinara „Politike” da li je pitao ambasadora Konuzina, ima li istine u pričama da Rusi razgovaraju sa Rumunijom o tome da, umesto preko Srbije, gasovod ide preko Rumunije, odgovorio: „Ne.Rekao mi je u razgovoru da Rusija razmišlja o promeni maršrute gasovoda kroz Rumuniju”.

Da podsetimo, energetski sporazum saRusijom, ne bi mogao biti usvojen bez opozicije, preciznije bez radikala, ili DSS-a i NS-a, pošto je LDP najavio da je protiv usvajanja, ali protiv je i pet poslanika Lige socijaldemokrata Vojvodine, koja je deo parlamentarne većine.