Lažna dojava o bombi u poljskom avionu koji je sleteo u Atinu

Jasmina Pavlović Stamenić

22. 01. 2023. 16:57

(EPA-EFE/YANNIS KOLESIDIS)

Lažna dojava o bombi u poljskom avionu  Boing 738 kompanije „Rajaner” sa 186 putnika i šest članova posade  koji se u 17.40 časova spustio se na atinski aerodrom Elefeterios Venizelos.

Posle evakuacije i provere putnika, prtljaga i samog aviona koji je leteo na liniji Katovice, Poljska prema Atini ispostavilo se da je informacija o bombi koja je upućena avio kompaniji – bila lažna.

Ceo događaj izazvao je paniku na atinskom aerodromu na kome su preduzete drastične mere bezbednosti, blokirane sve piste i angažovane specijalne ekipe za proveru ali i  pružanje pomoći.

Podsetimo, tokom leta za Atinu poljski avion su pratili lovci bombarderi F-16 jer se prema informacijama NATO u avionu nalazi bomba. U vazdušnom prostoru Severne Makedonije, iznad Skoplja, pilot je obavešten o sumnji te je morao da sledi uputstva vojnih aviona koji su letilicu usmeravali  na putanju iznad morske površine, daleko od naseljenih mesta.

Naime, aktiviran je protokol Renegade koji se u celom svetu primenjuje posle 11. septembra 2000. godine i tragedije u SAD. I kojim je predviđena, čak, i mogućnost da piloti borbenih aviona dobiju komandu da obore avion u kome je bomba. Inače, kompanija je dobila obaveštenje da se kada je u avionu koji je već poleteo iz Katovica nalazi bomba. Odmah je alarmiran NATO posle čega su u akciju stupili borbeni avioni koji su ga pratili iznad mora do atinskog aerodroma.