Protest penzionera u Ljubljani

01. 02. 2023. 22:17

(Фото Гордана Чановић)

U Ljubljani je u 15 časova održan protest penzionera u organizaciji inicijative Glas penzionera Slovenije, čiji je pokretač bivši poslanik Slovenačke demokratske stranke (SDS) Pavel Rupar. Na Trgu republike okupila se velika grupa ljudi tražeći veće ili pristojne penzije.

U grupi od nekoliko hiljada ljudi na mitingu su uglavnom bili stariji stanovnici, a mnogi od njih su u rukama nosili slovenačke zastave. Neki su imali i transparente na kojima su saopštavali svoje zahteve i poruke vlasti. Između ostalog, na njima su natpisali: Zahtevamo pristojne penzije, Živeo Janez Janša, slovenački heroj u ratu i miru, Želimo zaslužene penzije, Stvorili smo ovu državu u čijim plodovima svi sada uživate.

U obraćanjima okupljenoj masi čulo se da je sadašnja generacija penzionera ta koja je čekala u redovima za benzin i građevinski materijal i ona koja je protestovala na Roškoj cesti u Ljubljani. Naglasili su da je to generacija koja ima najviše zasluga za nezavisnost Slovenije, pa sada traže pristojan život, jer penzije nisu socijalna pomoć, već pravo. Vladi su poručili i da im je dosta ismevanja i da žele pristojan život i poštovanje.

Među zahtevima inicijative je i trenutno povećanje penzija za 20 odsto onima koji imaju penzije manje od hiljadu evra, a 15 odsto za one sa penzijama od hiljadu do 1.500 evra. Minimalna mesečna penzija trebalo bi da bude 750 evra, a prosečna neto penzija 75 odsto prosečne plate u Sloveniji, smatraju oni. U ustav treba uneti 13. penziju i pravo na godišnji dodatak u visini jedne penzije, kao i da bi država morala preuzeti uplaćivanje dodatnog zdravstvenog osiguranje za one sa penzijom manjom od hiljadu evra. Država bi, prema njihovim zahtevima, trebalo da plaća i RTV doprinos penzionerima, prenosi Delo.