Bliski istok bez slobode
Лоше оцене за Ријад: саудијски шеф дипломатије принц Фејсал бин Фархан ел Сауд (Фото EPA-EFE/A. Zemlianichenko)
Sirija je najmanje slobodna, a Izrael najslobodnija zemlja Bliskog istoka i severne Afrike, dok je učinak Turske jedan od najgorih u Evropi, pokazuje izveštaj Fridom hausa, vašingtonske organizacije koja prati stanje ljudskih prava u svetu.
U izveštaju koji 195 država i 15 teritorija svrstava u kategorije slobodnih, poluslobodnih i neslobodnih, konstatuje se skroman napredak regiona u kojem su politička prava i građanske slobode retki, a dominiraju despotski režimi. Od 22 analizirane zemlje, određeno poboljšanje beleže Ujedinjeni Arapski Emirati i Liban. Režim u Rijadu popravio je rejting za jedan poen, ali Saudijska Arabija, uz Jemen i Siriju, i dalje pripada grupi „najgori od najgorih” na svetu. Lošije plasirana od Kraljevine je samo Sirija.
Izrael je sačuvao najbolji plasman, iako Fridom haus upozorava da zemlju treba pažljivo pratiti ove godine zbog kontroverznih reformi vlade premijera Benjamina Netanijahua, koje ozbiljno ugrožavaju nezavisnost pravosuđa.
Tunis, koji prati Izrael, zadržao je drugu poziciju uprkos velikom padu sa 56. na 64. mesto, izazvanom autoritarnim potezima predsednika Kais Sajeda, koji prete da nekadašnjeg šampiona Arapskog proleća vrate u vreme diktature.
Tunis i Liban su jedine dve države regiona koje su delimično slobodne, mada je, za razliku od Tunisa, Liban napredovao za jedno mesto iako je suočen s ozbiljnom političkom paralizom i nemogućnošću da izabere predsednika.
Iran je pao za dva mesta, pre svega zbog brutalnog odgovora vlasti na talas demonstracija izazvanih zahtevima da se ukine obaveza nošenja hidžaba. Libija, četvrta najlošije plasirana, i Zapadna obala, na sredini tabele, takođe su pokvarile svoje pozicije za jedno mesto.
Turska još od 2014. spada u neslobodne države, a Fridom haus saopštava da će biti posebno pažljivo praćena uoči parlamentarnih i predsedničkih izbora 14. maja, koje bi režim predsednika Redžepa Tajipa Erdogana mogao da iskoristi kao novu priliku za obračun s političkim neistomišljenicima.
Na globalnom planu, tri skandinavske zemlje, Norveška, Finska i Švedska, imaju savršen skor. Na dnu su Tibet, Severna Koreja, Eritreja, Turkmenistan i Južni Sudan. Kina se i dalje smatra jednom od najgorih.