Masovno uginuće ribe u Australiji, stanovnici pozivaju na čiščenje
(EPA-EFE/SAMARA ANDERSON)
SIDNEJ – Stanovnici u australijskom gradu Menindi u državi Novi Južni Vels pozvali su vlasti da reaguju brzo i započnu čiščenje, nakon što su stotine hiljada mrtvih riba pronađene kako plutaju u obližnjoj reci Darling, prenosi danas Rojters.
Nizak nivo kiseonika u drugoj najdužoj reci u Australiji je uzrok masovnog pomora ribe krajem prošle nedelje u blizini grada Menindi, oko 1.000 kilometara zapadno od glavnog grada Sidneja, saopštili su zvaničnici za ekologiju.
Kako su naveli, sličan pomor ribe u istoj oblasti dogodio se i 2018. i 2019. godine, kada je milion riba umrlo zbog slabog protoka i kvaliteta vode i nagle promene temperature.
Policija Novog Južnog Velsa saopštila je kasno u nedelju da je u gradu uspostavljen Operativni centar za hitne slučajeve za koordinaciju odlaganja ribe koja se raspada i organizaciju snabdevanja čistom vodom.
Profesor zdravlja vodenih životinja na Univerzitetu u Sidneju Džoj Beker rekla je da će biti potrebno dosta vremena da se rečni ekosistem oporavi, prenosi Tanjug.