Tramp pred optužnicom
Сторми Данијелс тврди да је била у вези с њујоршким милијардером (Фото EPA-EFE/Kamil Zihnioglu)
Da li će Donald Tramp danas biti uhapšen? Ovo pitanje odzvanja u američkoj javnosti otkako je bivši predsednik tokom vikenda najavio da će u utorak biti lišen slobode. Tramp očekuje da će njujorški tužioci protiv njega podići optužnicu u predmetu koji je povezan s navodnim finansijskim malverzacijama u kampanji 2016.
Mediji prenose da su veliki izgledi da će tužilaštvo ove sedmice podići optužnicu protiv Trampa u takozvanom slučaju „Stormi Danijels”. Ukoliko tako i bude, to će imati značajne političke posledice, ocenjuje Si-En-En. Nekadašnji lider je odmah pozvao svoje birače na proteste. Tramp bi bio prvi bivši predsednik i prvi predsednički kandidat kome se sudi za krivično delo.
Tužioci ne bi mogli da izbegnu osudu dela javnosti da su organizovali politički motivisano suđenje. Tvrdilo bi se da im je namera da spreče mogućnost da se bivši američki lider ponovo nastani u Beloj kući. I država i grad Njujork naklonjeni su demokratama, zbog čega nekadašnji republikanski predsednik tvrdi da se posle silaska s vlasti i nije vratio u svoj rodni grad, već se preselio na Floridu.
Ne isključuje se ni strah od nereda u slučaju Trampovog hapšenja, jer su pojedini mediji i političari poziv na proteste uporedili s pozivom na šetnju do Kongresa, koja se 6. januara 2021. pretvorila u nerede.
„Protestuje, vratite svoju zemlju”, poručio je Tramp, i sam na meti kritika da politizuje sve istrage koje se vode protiv njega, prikazujući ih kao „lov na veštice”.
„Gardijan” piše da advokati bivšeg predsednika uveliko spremaju odbranu i razmišljaju da li da se Tramp fizički pojavi u sudnici ili da zahteva da da iskaz na daljinu.
Iako se protiv Trampa vodi više istraga i to i zbog težih krivičnih dela, čini su da su njujorški tužioci najbliži podizanju optužnice. Reč je o predmetu s porno glumicom Stormi Danijels, koja je tvrdila da je bila u vezi s Trampom. To nije novi slučaj. Još onda se znalo da je republikanski kandidat naložio svom advokatu Majklu Koenu da Stormi Danijels isplati 130.000 dolara da bi ćutala. Njujorški milijarder je nadoknadio troškove advokatu tako što je „Organizacija Tramp” Koenu uplatila novac na konto nepostojećih pravnih usluga. Bivši predsednik tvrdi da je transakcija bila legalna, kao i da nije bio sa Stormi Danijels, ali da joj je dao novac da ga ne bi povlačila po medijima.
Iako ova uplata sama po sebi nije nezakonita, stvar se komplikuje zbog činjenice da se odigrala u vreme izborne kampanje. Tužioci istražuju da li je potkupljivanje Stormi Danijels bio neprijavljeni novčani prilog Trampovom izbornom štabu. U tom slučaju moglo bi da se govori o kršenju zakona o finansiranju izbornih kampanja, koji nalaže da se prijave skoro svi prihodi i rashodi. Koen, koji je u međuvremenu postao jedan od najvećih kritičara bivšeg poslodavca, već je osuđen zbog finansijskih malverzacija u ovom slučaju.
Zbog činjenice da se Tramp ponovo kandiduje za Belu kuću, nemoguće je ne posmatrati političku stranu priče. Mnogi republikanci veruju da je stvar ispolitizovana. Kao argument navode da je reč o predmetu starom sedam godina koji nije od nacionalnog značaja.
Republikanac Kevin Makarti, predsedavajući Predstavničkog doma Kongresa, izjavio je da je ovo „najslabiji” od slučajeva koji se dotiču nekadašnjeg američkog lidera. Makarti je najavio istragu o tome da li demokrate iskorišćavaju ustanove da bi se obračunale s političkim neistomišljenicima. Dodao je da i Tramp i on apeluju na smirenost i da ne dođe „do nasilja i povređivanja bilo koga”.
Iako sad ima otklon prema bivšem šefu, potpredsednik u prethodnoj administraciji Majk Pens ipak podozreva „političko suđenje”. I drugi republikanci koji nisu naklonjeni Trampu upozoravaju da bi podizanje optužnice samo politički koristilo šefu države. Na tom tragu je i vlasnik „Tvitera” i „Tesle” Ilon Mask, koji je tvitovao da će Tramp „pobediti s velikom razlikom u glasovima” ako bude seo na optuženičku klupu.
Ako bi bio osuđen, bio bi uklonjen iz trke za Belu kuću, ali ako bio oslobođen, to bi bio ogroman udarac za demokratsku administraciju Džozefa Bajdena.
Ministarstvo pravde traga za dokazima o Trampovoj ulozi u maršu na Kapitol 6. januara, a specijalno tužilaštvo istražuje kako je došlo do toga da nekadašnji šef vlade iznese poverljiva dokumenata iz Bele kuće. Tužilaštvo u Džordžiji bavi se time da li je Tramp zahtevao od tamošnjih vlasti da „pronađu” glasove za njega na izborima 2020.
Ukoliko se sve istrage ubrzaju pre izbora, sigurno je da će pretendent na republikansku nominaciju iskoristiti suđenja kao medijski spektakl da sebe prikaže kao mučenika i žrtvu u „lovu na veštice”.