Dubravka Đedović sa mađarskim ambasadorom o većoj saradnji u oblasti energetike

23. 03. 2023. 14:36

(Фото Танјуг/Раде Прелић)

Ministarka rudarstva i energetike Srbije Dubravka Đedović razgovarala je danas s ambasadorom Mađarske u Srbiji Jožefom Mađarom o saradnji dve zemlje u oblasti energetike, posebno o povećanju sigurnosti snabdevanja gasom i električnom energijom.

„Saradnja Srbije i Mađarske u oblasti energetike može da se nadograđuje i produbljuje posebno u sektoru nafte i gasa i obnovljivih izvora energije, a postoje mogućnosti za druge zajedničke projekte”, rekla je Đedović, saopštilo je Ministarstvo.

Jedan od važnih rezultata bilateralne saradnje je, prema rečima ministarke, produžavanje ugovora za skladištenje gasa za potrebe Srbije u Mađarskoj na još godinu dana.

„Zahvalni smo Mađarskoj na dobroj saradnji u skladištenju gasa, kao što smo svesni važnosti koju Srbija ima za Mađarsku kao tranzitna zemlje za snabdevanje gasovodom Balkanski tok”, kazala je ministarka, prenosi Beta.

Dodala je i da je u planu razvoj projekta Panonskog koridora, sa ciljem da se ojačaju kapaciteti i povezanost između prenosnog sistema dve zemlje.

Ambasador Mađar rekao je da su, kad se posmatra trgovinska razmena dve države, energenti u samom vrhu i istakao dobru saradnju u oblasti snabdevanja prirodnim gasom, kao i naftnim derivatima.

„Srbija je značajno tržište u regionu, a zajedno naše dve zemlje čine tržište od oko 17 miliona potrošača. Postoji još prostora za unapređenje saradnje naše dve zemlje”, dodao je Mađar.