Oratorijum „Ester" u Banjaluci
(Фото промо)
Oratorijum „Ester“ kompozitora Kristijana Đuzepea Lidartija, pod dirigentskom upravom Stefana Zekića, a u režiji Ane Grigorović biće izveden u četvrtak, 20 aprila od 20 sati na velikoj sceni Narodnog pozorišta Republike Srpske u Banjaluci. Scenografiju je kreirala Dunja Kostić, a kostime Sara Blam. Reč je je o saradnji između „Rosi festa“ iz Beograd, Narodnog pozorišta Republike Srpske i Jevrejske opštine Banjaluka..
Partitura oratorijuma „Ester“ bila je izgubljena i pre 25 godina slučajno je pronađena u univerzitetskoj biblioteci u Kembridžu. Tada je započeo rad na rekonstrukciji dela, koji je rezultirao svetskom premijerom oratorijuma u maju 2.000. godine u Jerusalimu. Značajan je primer evropske i jevrejske duhovne prakse, a reč je o prvom oratorijumu napisanom na starohebrejskom jeziku. Posle premijere u Beogradu, koja je održana u februaru na koncertu zatvaranja „Rosi festa“, banjalučka publika imaće priliku da gleda drugo izvođenje ovog jedinstvenog dela u ovom delu Evrope.
Nastupaju: Aneta Ilić (sopran), Sofija Pižurica (sopran), Mirko Živković (tenor), Vuk Zekić (bariton) i Mladen Prodan.