Oratorijum „Ester" u Banjaluci

Borka Golubović-Trebješanin

12. 04. 2023. 13:29

(Фото промо)

Oratorijum „Ester“ kompozitora Kristijana Đuzepea Lidartija, pod dirigentskom upravom Stefana Zekića, a u režiji Ane Grigorović biće izveden u četvrtak, 20 aprila od 20 sati na velikoj sceni Narodnog pozorišta Republike Srpske u Banjaluci. Scenografiju je kreirala Dunja Kostić, a kostime Sara Blam. Reč je je o saradnji između „Rosi festa“ iz Beograd, Narodnog pozorišta Republike Srpske i Jevrejske opštine Banjaluka..

Partitura oratorijuma „Ester“ bila je izgubljena i pre 25 godina slučajno je pronađena u univerzitetskoj biblioteci u Kembridžu. Tada je započeo rad na rekonstrukciji dela, koji je rezultirao svetskom premijerom oratorijuma u maju 2.000. godine u Jerusalimu. Značajan je primer evropske i jevrejske duhovne prakse, a reč je o prvom oratorijumu napisanom na starohebrejskom jeziku. Posle premijere u Beogradu, koja je održana u februaru na koncertu zatvaranja „Rosi festa“, banjalučka publika imaće priliku da gleda drugo izvođenje ovog jedinstvenog dela u ovom delu Evrope.

Nastupaju: Aneta Ilić (sopran), Sofija Pižurica (sopran), Mirko Živković (tenor), Vuk Zekić (bariton) i Mladen Prodan.