Da li postoje „ozbiljne" i „neozbiljne" operacije

Toma Todorović

26. 04. 2023. 18:15

(Фото „Твитер”)

Niš – Javnost i veliki broj zdravstvenih radnika u Srbiji pozdravio je poduhvat mladih lekara na Klinici za kardiohirurgiju UKC Niš – koji su samoinicijativno, radom bez finansijske naknade, tokom 12 uzastopnih vikenda, eliminisali listu čekanja na kojoj je bilo oko 150 pacijenata, dok je prekjuče ministarka zdravlja izjavila da je taj uspeh diskutabilan, iako pozdravlja entuzijazam niških mladih stručnjaka. Na istupanje prof. Danice Grujičić odmah su na niškoj kardiohirurgiji zvanično objavljenim saopštenjem burno reagovali i odgovorili ministarki zdravlja. Tako je, posle više od dve sedmice i trenutka kada je kao „glavna vest” iz srpskog zdravstva objavljena informacija o podvigu na Klinici za kardiologiju UKC Niš, došlo do javnog neslaganja oko rezultata i efekata.

Podsećamo, direktor Klinike za kardiohirurgiju UKC Niš prof. dr Dragan Milić je pre petnaestak dana za „Politiku” rekao:

– Tačno posle 100 dana rada i besplatnog angažovanja, tokom 12 uzastopnih radnih vikenda, cilj da se eliminiše lista čekanja za kardiovaskularne operacije je ostvaren. To znači da sada nijedan pacijent koji prođe preglede, analize i dijagnostiku, svakako i anesteziološku ambulantu, neće čekati operaciju duže od pet do deset dana, koliko je potrebno vremena za pripremu jednog komplikovanog hirurškog zahvata. Naša klinika se vratila u redovan režim rada, pošto je eliminisana lista čekanja na kojoj je na početku ove godine bilo 149 pacijenata. Na operacije na koje se prošle godine čekalo po šest i više meseci, više se neće čekati.

U ponedeljak je, međutim, ministarka zdravlja Republike Srbije prof. dr Danica Grujičić izjavila da je eliminisanje liste čekanja za operacije u UKC Niš, na kojem su lekari mesecima radili vikendom bez novčane nadoknade, diskutabilno jer su oni od „ozbiljnih” kardiohirurških operacija uradili „samo šezdesetak”, i istakla:

– Za to vreme, Dedinje je uradilo 702 – radnim danom, kardiohirurgija Kliničkog centra Srbije uradila je oko 400 operacija, u istom periodu Institut za kardiovaskularne bolesti u Kamenici realizovao je preko 300 operacija, tako da je to sklanjanje sa liste čekanja vrlo diskutabilno – izjavila je dr Danica Grujičić.

Ministarka je dodala i da protiv lekara u Nišu nema ništa, da pozdravlja njihov entuzijazam, ali da su cifre obavljenih operacija na drugim klinikama u Srbiji dosta veće.

Na Klinici za kardiohirurgiju UKC Niš direktor dr. prof dr Dragan Milić juče nije želeo da komentariše izjave ministarke dr Grujičić. Rekao nam je da sve stoji u saopštenju ustanove posle sastanka kolegijuma klinike, dodavši da je očigledno neko namerno servirao dr Danici Grujičić netačne podatke.

Kolegijum Klinike za kardiohirurgiju UKC Niš u svom saopštenju (koje je potpisao upravo dr Dragan Milić) navodi da je ministarka zdravlja dr Danica Grujičić iznela brojne neistine, proizvoljna tumačenja i za profesore medicinskog fakulteta nedopustive konstatacije u svojim javnim nastupima.

Dalje se kaže da lekari sa ove klinike moraju da upozore ministarku da u kardiohirurgiji ne postoje „ozbiljne” i „neozbiljne” operacije, kao i da to važi za sve ostale hirurgije, jer bi se u protivnom moglo zaključiti da postoje „ozbiljne” i „neozbiljne” hirurške grane, pa čak i „ozbiljni” i „neozbiljni” lekari. Posebno sa Klinike za kardiohirurgiju UKC Niš ističu da nije primereno porediti nišku kliniku sa Institutom u Beogradu. Oni naglašavaju da je u jednoj kardiohirurškoj sali sa jednom EKK mašinom niška kardiohirurgija uradila do juče ukupno 101 „ozbiljnu i neozbiljnu” kardiohiruršku operaciju, dok su dragi prijatelji i učitelji na IKVB „Dedinje” uradili 703 operacije u sedam kardiohirurških sala sa osam EKK mašina.

Na kraju svog saopštenja, kolegijum Klinike za kardiohirurgiju UKC Niš uputio je više molbi ministarki zdravlja prof. dr Danici Grujičić da, kako je rečeno, učini više da ova niška ustanova napreduje, a saopštenje je završeno navodom:

„Ako ne želite da pomognete našem daljem razvoju, i to ćemo prihvatiti. Ali nas nemojte više omalovažavati i nipodaštavati. Radnici naše klinike nisu to zaslužili. Posebno ne mladi doktori, doc. dr Milan Lazarević, ass. dr Aleksandar Kamenov i ass. dr Vladimir Stojiljković, koji su inicirali volonterski rad vikendom.”