Asfalt i za planinska sela
(Фото: М. Дугалић)
Kraljevo – Na području grada Kraljeva, poslednjih desetak godina, sve je više zahteva za asfaltiranje puteva. Stižu čak i iz najudaljenijih planinskih sela pa se za ovu građevinsku sezonu pred lokalnom vlašću našlo oko stotinu takvih molbi. Ovakva potražnja je i razumljiva, jer ne samo što se smatra da ni tamo u planini asfalt više nije luksuz nego i zbog toga što se Kraljevo prostire na više od hiljadu i po kvadratnih kilometara što ga čini najvećom lokalnom samoupravom u Srbiji. Kraljevo obuhvata 92 naselja i, prema računici putara, da bi svi bar glavnim putevima, kako se to kaže, išli u papučama, potrebno je asfaltom pokriti oko hiljadu kilometara saobraćajnica.
Korak ka tome čini se budžetskim izdvajanjem koje je iz godine u godinu sve veće.
– U te svrhe uložićemo 179 miliona dinara i to je tri puta više nego pre četiri godine. Razumemo potrebe ljudi u svakoj sredini, ali više nije moguće. Tu ne računamo i ulaganja samih meštana u iznosu od 15 odsto za realizaciju svakog projekta asfaltiranja u prigradskim i seoskim sredinama – objašnjava nam dr Predrag Terzić, gradonačelnik Kraljeva.
Ta obaveza sopstvenog ulaganja meštana u naseljima izvan centralnog gradskog područja često je i razlog nezadovoljstva. Jer oni izvan samog grada smatraju da su i diskriminisani u odnosu na „građane”, pogotovo od kada je na gradskom području ukinuto plaćanje doprinosa za građevinsko zemljište. Međutim, vlast se pravda stavom da je to jedini način svojevrsne odbrane od sve češćih nerealnih zahteva...
– Mi smo već počeli sa asfaltiranjem, kako bi obavili poslove obnove pohabanih ulica i asfaltiranje puteva koji su programom bili predviđeni u prošloj godini, ali nisu realizovani. Nadam se da sada nećemo čekati na razne odluke i projektnu dokumentaciju – kaže Mirko Vuković, direktor J. P. „Putevi” u Kraljevu.